Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Bakımı
»
Sağlıklı ve Uzun Saçlar için Bilmeniz Gereken Herşey Haberimizde Saklı!

Sağlıklı ve Uzun Saçlar için Bilmeniz Gereken Herşey Haberimizde Saklı!

Sağlıklı ve Uzun Saçlar için Bilmeniz Gereken Herşey Haberimizde Saklı!

Saçlarınız hakkında her türlü bilgiyi haberimizden öğrenebilirsiniz. Saç sağlığı, saç uzama süresi ve güzel bir saça sahip olmak için yapmanız gereken herşey haberimizde.
Saçlarımızın güzelliğim

Saçlarınız hakkında her türlü bilgiyi haberimizden öğrenebilirsiniz. Saç sağlığı, saç uzama süresi ve güzel bir saça sahip olmak için yapmanız gereken herşey haberimizde.
Saçlarımızın güzelliğimize katkısı tartışmasız ki çok büyüktür. Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak o kadar da zor değil!

-Saçın uzama evresi kişiye göre değişmekle birlikte saç ayda ortalama 0,5-1,5 santim boy atar. Erkeklerde saç uzama evresi daha hızlı iken kadınlarda yavaştır.
Ancak kadının saçı, erkeğinkine göre daha uzun süre büyüme evresinde kalır. Bu nedenle saçı beline kadar uzayanlar, çoğunlukla kadınlardır. Herkesin saç telinin kalınlığı da farklıdır.
Bunda cinsiyet, genetik ve ırksal faktörler etkilidir. İnce telli saça sahip olan bir kişinin saçı kalın telli olamaz veya saç uzama süresi 3 yıl olan bir kişi için bu süre 5-6 yıla çıkartılamaz.

-Saç Sağlığı Uzmanı (trikolojist) Burcu Çayözü ‘saçı kalınlaştıran ve uzatan ürün’ sloganlarının gerçekle ilgisi olmadığını belirterek konuyu şöyle açıkladı: “Saçın uzama hızı-süresi, genetik ve yapısaldır.
Saçı sadece omzuna kadar uzayan bir kişinin ürünlerle, özellikle şampuan gibi deri yüzeyinde kalan maddelerle, beline kadar uzatması mümkün değildir.

-Ayrıca doğal bakım kürü olarak adlandırılan ve çeşitli yağların, yumurtanın birleşimiyle oluşan ev tipi karışımlar da saçın köküne kadar nüfus etmediği için beslemez veya uzatmaz. Üstüne üstlük, bu ürünlerin
temizlenmesi zor olduğu için, birkaç kez çok sıcak suyla şampuanlamak saçın asidik dengesinin bozulmasına yol açar. Saçın oluşumu ve gelişimi hem deride hem de deri altındaki bölümde gerçekleşir.
Buraya kadar nüfuz edemeyen ürünler, saçın yapısında fark yaratamaz.

-Yanı sıra, geçmiş dönemde saçı daha çok uzadığı halde uzaması duran kişilerde, bunun nedeni, içsel ve dışsal faktörler olabilir. Yani ya saçın uzama evresi bazı içsel faktörlere bağlı olarak kısalmıştır ya da
uygulanan kimyasal işlemlerden dolayı uçlar kırılıyor, dolayısıyla uzama gerçekleşemiyordur. Kırılma ve kopma sorununda bazen besin alımındaki eksiklikler de rol oynar.

-Saçınız içsel faktörler yüzünden mi uzamıyor? O halde genetik kayıplar, yaşlanma, kansızlık, hormonal düzensizlikler, menopoz sonrası dönem ve deri sorunlarından şüphelenmelisiniz. İçsel faktörün rol oynayıp
oynamadığını öğrenmenin en iyi yolu, bir uzmana görünüp gerekli tahlilleri yaptırmak. Kolay kırılan saçlara gelince... Bunun iki nedeni var: En sık rastlananı; boya, perma, röfle, sık fön çektirmek gibi işlemler...

-Bu uygulamalar yüzünden direnci azalan saç kopar. İkinci neden ise yetersiz beslenme veya kansızlık... Şöyle ki; saç bir protein yapısıdır. Bu yüzden proteinden zengin beslenmek, yeterli oranda vitamin ve mineral
içeren gıdalar tüketmek faydalıdır. Ayrıca kepek ve aşırı yağlanma gibi sorunlar yaşayan, yani genel sağlığını kaybetmiş deri de tıkanır, saçın yaşamsal fonksiyonları yavaşlar. Böylece yeterince beslenemeyen saçın
uzama evresi ve dış kalitesi olumsuz etkilenir.

-İnce tel kalınlaşmaz
Saçın dış kısmındaki sorunları ürünlerle bir noktaya kadar onarabilirsiniz. Uzman Burcu Çayözü “İnce saçı hiç bir ürünle kalınlaştıramaz ya da daha hızlı uzatamazsınız. Saçın dışı ölüdür. Teller, içerden kan yoluyla beslenir.

-Saçın sadece dışına etki eden ürünler, bu yüzden işe yaramaz” diyor. Ancak saç eskiden sağlıklıysa ve kolay uzayabiliyorsa uzman yardımıyla eski kalitesine dönmesi mümkün olabiliyor. Bu da ancak saçın çıkarken sağlıklı olmasını sağlamakla mümkün. Tüm teller, yenileriyle yer değiştirir. Önemli olan, yeni çıkanların sağlıklı ve güçlü yapısının korunması. Bunun için de sağlıklı bir beslenme şeklinin benimsenmesi, varolan sağlık problemlerinin (kansızlık, tiroid, hormonal düzensizlik gibi) tedavi edilmesi ve varsa genetik altyapılı bir kaybı önleyen ürünlerin kullanılması şart.

-Doğru beslenmenin önemi
Saçının daha sağlıklı ve sağlam olmasını isteyenler, öncelikle protein açısından zengin ve dengeli beslenmeli. Ayrıca, kan değerlerinin iyi olmasına özen göstermeli.

-Burcu Çayözü’ne kulak verelim: “Demir ve kan değerlerinde B-12, biotin, folik asit, çinko eksikliği olmamalı. Dengeli bir beslenme; protein yönünden zengin kırmızı et, B vitamin grupları, özellikle biotin içeren tahıllı gıdalar, ciğer, yumurta, soya, mayalı yiyecekler, balık ve baklagilleri içermeli. Ayrıca saçı doğru sıklıkta ve kaliteli şampuanla yıkamak, derinin temiz ve sağlıklı olmasını sağladığı için önemli.

-Derisinde aşırı yağlanma, kepek, egzama olan ve saç kaybı yaşayanların, daha derin temizlik sağlayan, hatta detoks yapan deri uygulamalarına yönelmeleri gerekir.” Çayözü şöyle devam ediyor: “Bunlara ek olarak, boya işlemlerini uzun aralıklarla yaptırın. Sık boyatmanız gerekiyorsa dip boyayı tercih edin. Dış kısma 3-4 ay aralıklarla tam boya uygulayabilirsiniz. Böylece saçınız kurumaz ve yıpranmaz. Sık uygulanan fön, maşa ve düzleştirici gibi sıcak işlemler yıpratır.

-Bu işlemleri azaltın, sıcağa dayanıklılık veren tonikleri kullanın. Bu tür kimyasal ve şekillendiricileri uyguluyorsanız krem ve bakım maskeleri kullanın. Bu sayede saçın dış yapısı güçlü kalır. Her yıkamada krem kullanmak, haftada bir-iki kere de krem yerine bakım maskesi uygulamak, nemi hapsettiği için gerekli.

     Sıradaki Makale

Yağlı Saçlara Bitkisel Şampuan Tarifleri ile Son Verin!

saç bakımı ipuçları
 

...

Yağlı saçlar hem erkek hemde bayanların en büyük saç sorunlarındandır. Özenle yıkanan ve şekil verilen saçlar, gün aşırı sönüp ve yağlı bir görünüme bürünür.
Sizler için derlediğimiz haberimizde bitkisel şampuan tarifleri

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
ince telli saçlar nasıl kalınlaşır ve dolgun hacimli bir görünüm kazanır, ince telli saç kesimi ve bakımı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
Saçlarımızın tipini daha çok genetik faktörler belirlemektedir. Eğer sizin saç telinizde genetik olarak ince ise yapabileceğiniz çok fazla bir etki olmayacaktır. Ama yinede hemen vazgeçmeyin. Bu tarz ince telli saçlar içinde yapabileceğiniz etkili şekillendirme teknikleri vardır.

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Hep güzel ve bakımlı gördüğümüz ünlülerin birde günlük salaş hallerini sizlerle paylaşmak istedik.

Özel günler için kullanabileceğiniz her türlü saç stillerini sizlerle paylaştık.Bugün ise dünyaca ünlü yıldızların günlük ve salaş hallerini paylaşmak istedik.

Ünlülerin günlük yaşamlardan derlediğimiz haberimizde, onları en doğal haliyle göreceksiniz
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç kesimi bakımı ve özel maskeler ile ilgili görenlerin imreneceği şekilde saçlarınıza harika görünüm kazandırabilirsiniz. Bu 41 öneriden eminiz işinize yarayacak çok madde var.

1.Öneri : Saçlarım çok kuru diyorsanız ;
Şampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Tatil sezonunun başladığı bugünlerde denize girmek için sabırsızlandığınıza eminiz. Peki ya saç bakımınız?

Tatilde Saçlarınızı Koruyun


Yazın tadını çıkartırken saçlarınızdan olmayın!

Deniz suyunun saçlara faydası var fakat uzun süre saçlarınız deniz suyuyla kalırsa tuzlu su saçlarınızı kurutur ve mat bir görünüme sokar.

Tatilde sa
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Evinizdeki malzemeler ile ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Üstelik bu bakımlarda kimyasal hiç madde yok, tamamen doğal!
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi