Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Doğal Bakım
»
Soya Yağı Formülü ile Saç Dökülmesine Son Verin

Soya Yağı Formülü ile Saç Dökülmesine Son Verin

Soya Yağı Formülü ile Saç Dökülmesine Son Verin

Hakkında hem zararları, hem de yararları çokça konuşulan soya yağından bahsedelim. Soya yağı nedir, yararları-zararları nedir, yemeklere soya yağı katalım mı, soya yağı saç dökülmesinde faydalı mı, saç çıkarır mı sorularının cevabını bulma

Hakkında hem zararları, hem de yararları çokça konuşulan soya yağından bahsedelim. Soya yağı nedir, yararları-zararları nedir, yemeklere soya yağı katalım mı, soya yağı saç dökülmesinde faydalı mı, saç çıkarır mı sorularının cevabını bulmaya çalışalım.

Öncelikle soya yağı iyi midir, kötü müdür ? .Cevap iyi bir yağdır, hidrojene edilmezse organik bir yağdır. Hidrojenizasyon sıvı bitki yağlarının raf ömrünü uzatmak için yapılan bir işlemdir. Ancak bunu yapmakla doymuş yağ miktarı artar ve bu da kalp hastalıkları riskini artıran bir faktördür.

Soya yağı, aynı bitkinin tohumlarından elde edilir. Soya yağı ülkemizde malesef pek rağbet görmez (sıvı yağ pazarında % 1 bile değil ) ama yazımı okuduktan sonra sanırım biraz ilgi çekecektir.

Soya yağı başta meme kanseri olmak üzere, düzenli olarak tüketildiğinde prostat, kolon yani kalınbarsak ve mide kanserine karşı da koruyucu etki gösterir. Soya yağı, bitkisel bir yağdır, dolayısıyla hayvansal yağlar gibi kolesterol içermez.

Soya yağı yaklaşık olarak % 50 oranında esansiyel omega-6 yağ asidi olan linoleik asit içerdiğinden vücudun önemli bir ihtiyacını karşılar. Ayrıca soya yağının yaklaşık % 25'i monoansatüredir, dolayısıyla sağlığa oldukça faydalıdır.

Uzun yıllar boyunca yapılan çeşitli çalışmalar, soya yağı tercihiyle kalp hastalıkları riskinin daha az olduğunu, kolesterol seviyelerinin düştüğünü, postmenopozal dönemde şikayetlerin daha az olduğunu ve immün sistemin daha güçlü kaldığını göstermiştir. 1999 yılında FDA ürünlerinde yüksek soya olanlarda "ürünümüzde soya yağı oranı yüksektir, kalp hastalığı riskini düşürür" mealinde yazılar kullanmalarına izin vermiştir.

Soya ayrıca vücudumuzun dışarıdan almak zorunda olduğu birçok esansiyel aminoasitleri içerir ki bu da ne kadar değerli bir protein kaynağı olduğunu gösterir. Soya fasülyesi amino asit açısından et, süt ve yumurta ile kıyaslanacak kadar değerlidir.

Ayrıca soya yağı haricen kullanıldığında deri ve tırnakları parlak ve sağlıklı yapar (Revival 1998, Kim ve ark. 2004), saç dökülmesini azaltır ve saçların uzamasına yardım eder (Adams 2004).

Saç dökülmesinin nedenleri ve tipleri çoktur, % 95 nedeni genetiktir. Saç dökülmesi nedenleri ve biotin adlı makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

Erkeklerde testosteron hormonunun derideki aktif formu olan Dihidrotestosteron (DHT), saç foliküllerinin zamanla haraplanması, küçülmesine ve tekrar saç üretememesine neden olur. Dolayısıyla ne kadar çok DHT varsa saç dökülmesi o kadar hızlı ve ağır olacaktır. Soya yağı DHT etkisini bloke ederek saçı korur.

Soya yağı bir flavonoid türü olan ve fitoöstrojen de denen izoflavon denen çok yararlı bir madde içerir. Bunlar tıpkı kadınlardaki östrojen hormonu gibi etki ederler, özellikle genistein ve daidzein adlı iki türü ön plandadır. Bunlar özellikle DHT reseptörlerine kuvvetlice bağlanır ve bu hormonun saç dökülmesine neden olan etkilerini engeller. Ayrıca deride hyalüronik asit (HA) adlı maddenin seviyesini artırırlar.

HA bir karbonhidrattır ve bol bol su bağlar, böylece derinin daha esnek ve sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle birçok deri kremi HA içerir. Dolayısıyla aslında cildinize soya yağı sürerek kremlerle eşdeğer bakım yapabilirsiniz, tercih sizin elbette.

HA aynı zamanda saç foliküllerinin beslenmesini, yenilenmesini ve hidrasyonunu sağlar. Böylece saçlar daha sağlıklı olur,rengi korunur. Ayrıca HA jel kıvamında bir bariyer sağlayarak DHT'nun saç döken zararlı etkilerini mekanik olarak da önler.

Ayrıca bazı saç dökülme tiplerinde inflamatuvar olaylar rol oynar. Soya yağındaki genistein bir tirozin kinaz inhibitörüdür. Böylece birçok dokuda inflamatuvar hücreleri baskılayarak etki eder. Saçlı dokuda bu inflamasyonun engellenmesi de saç dökülmesi inflamatuvar olan olgularda saç dökülmesini önler.

Soya yağının zararı yok mu peki ?
Yoktur. Tabi şunu unutmamak gerekir, herşey ölçüyle olmalı. Soya yararlı diye su gibi de tüketmemek gerekir, netice itibarı ile yağ. Ayrıca piyasada soya yağı alıren mümkün olduğunca bildik ve kaliteli markaları kullanmak lazım çünkü merdivenaltı işletmeler bir petrol ürünü olan heksan ile yağından ayrılmış soya fasulyesi kullanırlar ve fermentasyon enzimleri de genellikle ucuz olduğu için genetiğiyle oynanmış enzimlerdir.

100 gram soya yağı;
16 g satüre (doymuş) yağ
23 g monoansatüre yağ
58 g poliansatüre yağ (TG, alfa-linolenik asit, linoleik asit ve oleik asit)
A, K, D ve E vitamini
Lesitin içerir.

Ayrıca soya yağı ile zamanla gelişen osteoporoz (yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik kitlesinde azalma) riski de azalır.
Soya lifi kullanımı kandaki kötü kolestrol seviyesini düşürür ve kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda soya lifi (yani fiber) kullanmak kolon yani kalınbarsak kanserine yakalanma riskini de azaltır.

Soya aynı zamanda bol miktarda kalsiyum, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve B vitaminleri içerir ki bunlar da sağlıklı bir vücud için gerekli maddelerdir.

Özetle;
Soya fasülyesi ve yağı kalbi korur, menopoz şikayetlerini azaltır, kolesterol ve kan şekerini düşürür (bir çalışmada 3 ay boyunca düşük yağ ve düşük kolesterol diyeti uygulanan kan kolesterolü yüksek hastaların diyetlerindeki hayvansal proteinler soya proteinleri ile değiştirilmiş ve 3 hafta sonra bu hastaların kan kolesterol değerlerinde ortalama %21'lik bir düşüş görülmüştür), saç dökülmesini önler, derinin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar ve vücut direncini artırır.

Soya yağı ile yüzeysel olarak ayçiçeği ve zeytin yağını kıyaslayalım. Burada bilmemiz gereken şu; bir yağda ne kadar fazla doymamış ve ne kadar az doymuş yağ varsa sağlımız açısından o kadar iyidir.

Soya yağı : % 16 doymuş, % 23 mono, % 58 poliansatüre (doymamış) yağ
Ayçiçek yağı : % 11 doymuş, % 20 mono, % 69 poliansatüre (doymamış) yağ
Zeytin yağı : % 14 doymuş, % 73 mono,% 11 poliansatüre (doymamış) yağ

Buraya bakıp zeytin yağından vazgeçmeyin çünkü onun çok daha başka yararları var sağlımıza.

Gelelim Dr.Kemal ASLAN soya yağı ile saç bakımı formülü'ne; ( Birçok pahalı şampuandan çok daha etkilidir çünkü hem saç sağlığı için gerekli maddeleri saç foliküllerine sağlar ve DHT hormonunu engeller ki bunu her babayiğit yapamaz)

-100 gram soya yağını hafif ısıtın ve içine 8 damla da sarımsak yağı damlatın.

-Bu yağdan parmak uçlarınıza damlatarak akşam saçlı derinize 5 dk boyunca nazikçe masaj yaparak yavaşça yedirin.

-Hafif ısıtılmış havluyla başınızı sarın ve en az 1 saat bekletin (iyice emilir böylece).

Bu uygulamaya en az 1 ay devam edin. Her gün, yapamıyorsanız en azından iki günde bir uygulayın.

     Sıradaki Makale

Hangi Saç Rengine Hangi Tonda Makyaj Yapılır?

saç bakımı ipuçları
 

...

Makyaj yaparken kıyafetinizle ve tarzınızla uyum sağlamasına özen gösteriyorsunuz. Ya saç renginizle?
Siyah Saç Koyu Ten
Siyah saçlı
ve esmer tenliyseniz, makyajınızda her zaman gözlerinizi ön planda tutmalısınız.
Siyah kalem ve eyeliner ile

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Kuru ve yıpranmış saçlarınıza çare olması için onlarca saç bakımı ürünü denediniz fakat fayda etmedi mi? Haberimizdeki yağlar ile saçlarınıza bakım yapabilir, kurumuş saçlarınız yerine ışıldayan sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Tamamen doğal bu yağlar saç bakımında muhteşem etkiler yaratıyor.
Hindistancevizi yağı
Hindistan''da kadınlar, asırlardır, saçlarının güzelliği için hindistancevizi yağına güvenirler. Hindistancevizinin içinde bulunan zengin içerikli yağ, saçın nemini içine hapseder ve saçta çok hoş, tropikal bir koku k
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Fas kadınlarınız güzellik sırlarından olan Argan Yağının mucizevi etkilerine inamayacaksınız. Yaşlanma, tırnak bakımı ve saç bakımı gibi her türlü şeye faydalı olan bu yağa öyle ki altın sıvı diyorlar.
Saç bakımında doğal yöntemler arayanlar için müthiş bir seçenek olacak. Saçınıza zarar verebilecek her türlü dış etkenlerden korur
ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar.

İçeriğindeki yağ asitleri ve E vitamini ile saç
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınızın her zaman sağlıklı ve dolgun olması için basit detayları bilmeniz yeterli!

Haberimizdeki 10 öneri ile saçlarınız eski ışıltısına ve sağlığına kavuşacak,
güzelliğinize güzellik katacaksınız...

Sağlıklı ve Dolgun Saçlar için 10 Öneri <
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Sağlıklı ve bakım saçlar için kimyasal saç ürünleri uygulamaktan sıkıldıysanız, sizler için bir haberimiz var.

Doğal yollarla saçlarınızın dökülmesini durdurabileceksiniz. Hemde her türlü saç sorunlarına karşı çö

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Bakımlı ve uzun saçları kuşkusuz ki herkes ister. Sizler için saça iyi gelen ve saçınızı sağlığına kavuşturacak çok özel yağ tedavilerini haberimizde derledik.
Hintyağı, zeytinyağı,bal ve kakao yağı gibi evde bulabileceğin

saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi