Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Bakımı
»
Saç Bakımı - Saçın Yapısı Nasıldır?

Saç Bakımı - Saçın Yapısı Nasıldır?

saç bakımı ipuçları
 

Bir saç telinin enine kesitinde ayrı yapılara sahip üç tabaka mevcuttur.

İLİK (MEDULLA)

Saçın tam ortasında medulla bir fitil gibi boydan boya uzanır. Çift sıra halinde ve yuvarlak ilik hücrelerin

Bir saç telinin enine kesitinde ayrı yapılara sahip üç tabaka mevcuttur.

İLİK (MEDULLA)

Saçın tam ortasında medulla bir fitil gibi boydan boya uzanır. Çift sıra halinde ve yuvarlak ilik hücrelerinden hasıl olup yer yer renk pigmentleri de ihtiva ederler. Saç telinin ucuna doğru ilik hücreleri seyrekleşirler veya kesintili olarak uzanırlar. İliği kapsayan ve hava ile dolu olan ilik kanalı ise mikroskop altında kuvvetli ışıkta gümüşi, daha az ışıkta koyu olarak görülür.

LİF TABAKASI (KORTEKS)
İliği veya ilik kanalını çepeçevre sarar. Çok sert bir tabaka olup saça sertliğini veren kısımdır. Saç teli boyunca uzunluğuna dizili, iplik şeklindeki boynuzlaşmış hücreler den meydana gelir. Diğer görevi de saçın renk pigmentlerini meydana getirmektir. Hücreler tek tek ara boşluklarına yan yana yerleşmiş ve dikine benzer ilavelerle uzayan haldedirler.

Bu tabaka saça sertliğini ve elastikiyetini kazandırır. Hücrelere yerleşmiş bulunan pigmentler sayesinde saç kendi tabi rengini kazanır. Şu halde pigmentler az veya çokluklarına göre saça renk veren cisimlerdir. Çeşitli boyalar ve diğer kimyasal maddelerin tesiri ile bu hücre demeti dizisinde gevşemeler olabilir. Bu da çeşitli saç hastalıklarına yol açabilir.

PUL TABAKASI (KUTİKULA)

Saçın en dış tabakasıdır. 6-8 yassı hücre tabakasının, kiremit şeklinde üst üste dizilmesinden meydana gelir. Tek hücre renksiz ve şeffaftır. Bu kısım saça tamamen veya kısmen yuvarlaklığını kazandırır ve serbest kalan hücre uçları da saçın ucu istikametinde uzanırlar.

Sıhhatli bir kutikula saça ipek parlaklığı kazandırır. Şu halde saçın sıhhatli veya hasta oluşunun ilk işaretini bu tabakada izlemek kabildir.

SAÇ ÜZERİNDE BULUNAN KÖPRÜLER
1.) Tuz Köprüleri: Nem miktarını ayarlar.
2.) Kükürt Köprüleri: Permanant da rolü büyüktür. Redüksiyonla çözülür, oksidasyonla kapanır. Bu suretle saçın yapısını rutubete karşı korur.
3.) Oksijen Köprüleri:Saçın uzunluğuna sağlamlık katar ve moleküllerin spiral yapısı ile teması neticesi elastikiyeti arttırır.
     Sıradaki Makale

Saç Bakımı - Burcunuza Göre Saç Renginiz!

saç bakımı ipuçları
 

...

Burcunuzun özellikleri; karakterinizi ve alışkanlıklarınızı etkiler. Peki, saç renginizi etkilediğini biliyor musunuz? İşte, burcunuza göre size en uygun saç renkleri rehberi.

Burcunuza Göre Saç Renginiz!

Koç Burcu Kadını

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
ince telli saçlar nasıl kalınlaşır ve dolgun hacimli bir görünüm kazanır, ince telli saç kesimi ve bakımı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
Saçlarımızın tipini daha çok genetik faktörler belirlemektedir. Eğer sizin saç telinizde genetik olarak ince ise yapabileceğiniz çok fazla bir etki olmayacaktır. Ama yinede hemen vazgeçmeyin. Bu tarz ince telli saçlar içinde yapabileceğiniz etkili şekillendirme teknikleri vardır.

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Hep güzel ve bakımlı gördüğümüz ünlülerin birde günlük salaş hallerini sizlerle paylaşmak istedik.

Özel günler için kullanabileceğiniz her türlü saç stillerini sizlerle paylaştık.Bugün ise dünyaca ünlü yıldızların günlük ve salaş hallerini paylaşmak istedik.

Ünlülerin günlük yaşamlardan derlediğimiz haberimizde, onları en doğal haliyle göreceksiniz
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç kesimi bakımı ve özel maskeler ile ilgili görenlerin imreneceği şekilde saçlarınıza harika görünüm kazandırabilirsiniz. Bu 41 öneriden eminiz işinize yarayacak çok madde var.

1.Öneri : Saçlarım çok kuru diyorsanız ;
Şampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Tatil sezonunun başladığı bugünlerde denize girmek için sabırsızlandığınıza eminiz. Peki ya saç bakımınız?

Tatilde Saçlarınızı Koruyun


Yazın tadını çıkartırken saçlarınızdan olmayın!

Deniz suyunun saçlara faydası var fakat uzun süre saçlarınız deniz suyuyla kalırsa tuzlu su saçlarınızı kurutur ve mat bir görünüme sokar.

Tatilde sa
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Evinizdeki malzemeler ile ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Üstelik bu bakımlarda kimyasal hiç madde yok, tamamen doğal!
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi