Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Dökülmesi
»
Saç Dökülmesi - Saçlarınız Dökülmesin!!!

Saç Dökülmesi - Saçlarınız Dökülmesin!!!

saç bakımı ipuçları
 

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saça Dair Bilinmesi Gerekenler:  Kafamızda yaklaşık olarak 100.000 adet saç kılı vardır ve bu rakam sahipolduğumuz en yüksek rakamdır. Kıl folikülleri anne karnındayken oluşur ve bir daha asla yeni folikül

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saça Dair Bilinmesi Gerekenler:  Kafamızda yaklaşık olarak 100.000 adet saç kılı vardır ve bu rakam sahipolduğumuz en yüksek rakamdır. Kıl folikülleri anne karnındayken oluşur ve bir daha asla yeni folikül oluşmaz.  Saç kökleri bu foliküllerin içerisinde gelişirler, bu foliküllerin altındaki minik kan damarlarıyla beslenir ve büyürler. Saç kılı keratin ve proteinlerden oluşur, onların da yapı taşı amino asitlerdir.

Saçlar sanıldığının aksine mütemadiyen uzamazlar. Uzama bir noktada durur ve sonra dökülür. Dökülen saçın yerine saç foliküllerinden yeni saç üretimi başlar ve bu süreç birbiri ardına devam eder.

------------------------------------------------------------------------------
--

OLAĞAN SAÇ DÖKÜLMESİ

Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle (tarama, şampuanla yıkama, fırçalama, saça şekil verme çalışmaları) dökülür. Bunun yerine yeni saç çıkar. Günde ortalama 100 adet saç dökülür. Yeni doğan bebekte ve hamilelikte görülen saç dökülmeleri kısmen olağan saç dökülmesi sayılabilir.

--------------------------------------------------------------------------------

KELLİK

Kelleşen bir adamKellik ırsi bir neden olup, yeniden çıkmayacak şekilde saçları döker. Kemoterapi görmek veya diğer bazı kanser ilaçlarını kullanmak da yeniden çıkmak üzere saçların dökülmesine sebep olabilir.

Androgenetik alopesinin ilk tıbbi tanımlamasını M.Ö. 4.yy''da Aristo''nun yaptığı söylenir. Filozof kellik ile cinsellik arasındaki ilişkiyi tarif etmiştir. Kellik konusundaki araştırmalar Osmanlılar zamanında da ve Mısır''da da görülmüştür. Yıllar sonra bazı araştırmalar yine bu yönde çalışmışlar, kısırlaştırılan erkeklerin kelleşmediklerini tespit etmişler ve Abdülhamit''in döneminde araştırmalar yapmışlardır.

Kelleşme ile erkeklik hormonu androgen arasında ilişki sözkonusudur. Bir androgen hormonu olan testosteron, Alfa-5 redüktaz isimli enzim tarafından dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülür. DHT de saç kökleri üzerindeki reseptörlere baglanarak etkisini gösterir.

Son yıllarda halk arasında saç ekimi olarak bilinen saç nakli tekniğinde yaşanan gelişmeler kelliği gidermede en önemli metod olarak ortaya çıkmıştır.


--------------------------------------------------------------------------------
SAÇIN YAŞAM DÖNGÜSÜ

Anagen Faz: Üretim aşamasıdır. Saç hücreleri bu fazda hızla bölünür ve çoğalırlar. Anagen dönemde saçlar dökülmez. Bu dönem ortalama olarak 3- 5 yıl sürer. Herhangi bir zamanda  saçların % 85 i anagen fazdadır.
Katagen Faz: 2-3 hafta süren dinlenme dönemidi. Saç beslenip büyüdüğü kaynak olan papilladan ayrılır, saç telinin büyümesi durur.
Telogen Faz: Katagen dönemden sonra saçlar telogen faza geçerler. Saçların döküldüğü evredir. Yaklaşık 3 ay sürer. Yani sağlıklı bir kafadaki saçların % 15 i üç ay önceden ölü döneme girmiş, herhangi bir nedenle ( tarama, yıkama, yastığa sürtünme gibi ) düşmeyi beklerler., yada alttan gelen yeni saç oluşumunun itmesiyle folikülden çıkarak düşerler. Dökülen saç telinin yerini sağlıklı anagen saç teli alır. Bu döngü yaşam boyunca 15-20 defa tekrar eder.

--------------------------------------------------------------------------------


SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?

Aslında dökülmeyen saç teli yoktur. Doğar, büyür ve ölürler. Bu döngü 3-5 yılda bir tekrar eder. Ancak dökülen saçlar günde 100 saç telini aşıyorsa, dökülen saçların yerine çıkan saç telleri ince ve cansızsa, saç çizgisi geriye doğru çekiliyorsa, yada elinize avuç avuç geliyorsa o zaman bir an önce önlem alınması gereken saç dökülmesi problemi var demektir.
Saç dökülmesi birçok nedenle ortaya çıkabilir. Başlıca nedenler arasında :


Yüksek DHT ( DIHYDRO TESTESTERON HORMUNU) düzeyi
Hormonal ve genetik faktörler.
Yetersiz kan dolaşımı
Protein, Sulfur ve amino acidlerce yetersiz beslenme
Bakır eksikliği
Çevresel faktörler ve kirlilikler
Aşırı yağlanma ve kepeklenme
Hamilelik ve doğum
Menopoz,
Çeşitli ilaçlar ve medikal tedaviler  sayılabilir
Yukarda sıralan nedenlerden ötürü saçın 3 aşamalı gelişim döngüsü bozulur. Saç üretim fazı olan anajen evrenin süresi %80''e varan oranda kısalırken , saçların döküldüğü telogen evrenin süresi %40''a varan oranda uzar. Kısalan Anagen evre nedeniyle  saçlar, hızla dökülme fazı olan telogen faza geçer. Saç folikülü güçlenip büyümek için yeterli zamanı bulamadan dökülmeye başlar. Büyüme ve gelişim  döngüsü bozulan saçlar her seferinde daha ince ve zayıf çıkar, zamanla saçlar o kadar küçülür, cansızlaşır ki  gözle görülemez hale gelir ya da  hiç saç çıkmaz. Saçların küçülüp gözle görülmez hale geldiği bu sürece saçın minyatürleşmesi  de denir.

--------------------------------------------------------------------------------


SAÇ DÖKÜLMESİ TİPLERİ:

Androgenetik Alopecia: Tıbbi literatürde saç kaybı anlamına gelen Alopecia''nın farklı nedenlerden kaynaklanan farklı türleri vardır. Fakat en sık görüleni hormonal nedenlerden kaynaklanan, hem erkekte hem de kadınlarda görülen erkek tipi ve  kadın tipi ANDROGENETIK ALOPECIA ''dır.
Tüm saç dökülmelerinin %95''inin nedeni Androgenetik Alopecia''dır.   Androgenetik  Alopesia her iki cinste de en sık görülen saç dökülmesidir. Kadınlarda Frontal saç çizgisi korunarak,tepe bölgesinde saçların seyrekleşmesi ve ilerleyen evrelerde ise tepe bölgesinde kellik olarak neticelenir. Erkeklerde ise öncelikle alnın her iki tarafında gerileme , ikinci aşamada içeriye  doğru ilerleme, daha sonra  tepe bölgesinin açılması ve ilerleyen zamanda bu iki bölgenin birleşmesi ve sonunda sadece kulak üstünde ve ense bölgesinde az miktarda saç kalması şeklinde bir seyir izler

Androgenetik Alopecia beyaz erkeklerin % 50-70''i kadarını, beyaz kadınların ise % 30 kadarını etkiler.

Diğer Yaygın saç dökülmesi Tipleri:

Telogen Effluvium:

En sık rastlanan ikincil dökülme tipidir.  Androgenenetik Alopecia tipinde saç dökülmesi belli bölgelerde yoğunlaşırken telogen saç dökülmesinde yaygın saç dökülmesi görülür. Bu tipte  sac derisinde tamamen kellik oluşmaz fakat saçlar incelir ve seyrekleşir, sac derisi görünür hale gelebilir.
Yetersiz beslenme, aşırı diet, stres, hamilelik , travma, aşırı korku, doğum Telogen Effluvium''un en yaygın sebepleridir. Sebep ne olursa olsun bu tip dökülmede saç kaybı kalıcı değildir. Doğru önlemlerle dökülmelere engel olmak ve sağlıklı saç üretimini yeniden başlatmak mümkündür.

ALOPECIA ARETA:

Dermatologların gözlemlediği en yaygın üçüncü saç dökülmesi tipidir. Saç derisinde küçüklü , büyüklü saçsız alanlar seklinde ortaya çıkar. Bazen tüm saç derisine  ve hatta kirpik, kaş sakal bölgesine kadar yayılabilir.
ALOPECIA ARETA''nın sebebi konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Bunlar arasında ruhsal nedenler, bağışıklık sisteminin zayıflaması, genetik faktörler  sayılabilir.  Yapılan son araştırmalarda dermatologlar bazı genlerin Alopecia Areata''nin gelişimindeki etken rolünü ortaya koymuşlardır.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

SAÇ DÖKÜLMESİ ÖNLENEBİLİR Mİ?

 Saç dökülmesi erken müdahale ile önlenebilir. Dökülme süreci  başladığında, bir an önce saç köklerini güçlendirecek ve saçın gelişimini normal seyrine çekecek önlemler alınmalıdır. Hiçbir şey yapılmaz ise bu süreç çok hızlı ilerler ve kellik kısa sürede kaçınılmaz olur. Saç kaybedildikten sonra bile genellikle kökler canlı kalır. Zamanında alınan doğru tedbirler sadece saç dökülmesini önlemekle kalmaz ayni zamanda saç hücrelerinde üretimi yeniden başlatarak Anagen saç - yeni sağlıklı saç- miktarında artış sağlar. SAĞLIKLI

SAÇLAR İÇİN
Saçlarınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız; 2 ayda bir kestirin, ılık su ile yıkayın ve kremi sadece uçlarına sürün.

Saç bakımında dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şöyle:

Jöle sürünce saçlar dökülür mü? Jöle saçta 2-3 gün kalırsa havasız bıraktığı için saç dökülür. En azından ertesi gün saç yıkanmalıdır.

Mevsim dönümlerinde saçlara özel bir bakım uygulanmalı mı? Bu konuda her zaman bir bakım yapmak lazım. Belli markaların şampuan, krem ve serumları her zaman değil ama mevsim dönümlerinde kullanılmalı.

2 ayda bir saçları kestirmek gerekir mi? Saçlar ucundan alınınca daha sağlıklı olduğu için çabuk ve dengeli uzar. 2 ayda bir saç kesimi normaldir. Böylece şekli de bozulmamış olur.

Saçın her gün yıkanması zararlı mıdır? Saç kendi yağında kalmalıdır. Ama mesela günde 3 şampuan yapıyorsanız zararlıdır. Her gün yıkansa bile 1 şampuan yeterlidir.

Saç için özel bir krem kullanılmalı mıdır? Her zaman saçın ucuna uygulanmalıdır. Çünkü krem saçın dibini yumuşattığı için saçı döker.

Saç nasıl suyla yıkanmalıdır? Saçları ılık suyla yıkamak daha iyidir. Ilık su saçı parlak yapar. Yıkama sonrasında 1 kez soğuk su tutulmalıdır. Çünkü hem beyin rahatlar hem de saçlar canlanır.

Esmer bayanlara ne renk saç önerilir? Aslında en güzel sarışınlar, esmerlerden çıkar. Esmerler sarışın olacaksa önce uçlardan başlanılır. Yani dip çok koyu, uçlar sarı olmalı. Dekolteye düşen sarı saçın esmer tene yakışıp yakışmadığına bakılır.

Saç sağlığı için en önemli olan diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetler, saç köklerini dinlenme dönemine sokarak, proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.

Sıkı toplanmış saçlar, at kuyrukları, topuzlar ve örgüler saçların köklerini zayıflatmaktadır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinden, sıkı ve gergin toplamalar sorumludur" diye konuştu.

Saç , Saç Ekimi ve Saç Ektirme Hakkında

Günde yaklaşık olarak 90-100 adet saç telinin dökülmesi normal kabul edilir ve bu saçların yerine yenileri çıkar. Baştaki saç sayısı ve saç kalınlığı kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca, yaşa bağlı olarak saçın büyüme hızı da değişir. Erkeklerde saç dökülmesi genelde alında ve tepededir. Başın arka kısmında saç dökülmesine rastlanmaz. Bunun nedeni iki farklı saç kökünün olmasıdır. Alındaki ve tepe bölgedeki saç kökleri Testosteron Hormonuna duyarlıdır ve bu hormon bu bölgelerdeki saç köklerine zarar verdiği için Erkek tipi saç dökülmesi buralarda gerçekleşir. Diğer bölgelerdeki saç kökleri, Testosteron Hormonuna duyarlı olmadıkları için dökülmediğinden, bu bölgelerden alınan saç kökleri, dökülen bölgelere ekilir. Bu ekilen saç kökleri Testosteron'' a karşı duyarlı olmadıkları için, yeni ekildikleri bölgede de "Testosteron''a bağlı dökülme" göstermezler. Ayrıca, kişinin kendi saçı kullanıldığı için de görüntü gayet doğal olur.

Saç Ekimi işlemi tamamlandıktan sonra, kişi evine dönebilir. İlk 2 gün saçlar yıkanmaz ve bu süreden sonra saç her gün özel bir madde ile yıkanır. Saç ekiminden birkaç gün sonra alın bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabilir, fakat bu geçici bir durumdur ve 1-2 gün içerisinde bu şişlik ve morluklar kaybolur. Yeni ekilen saçlar bir süre sonra dökülürler ve yaklaşık 3 ay içerisinde yeniden çıkmaya başlarlar. Saçlar alındıkları bölgedeki büyüme hızları ile saçın ekildikleri bölgede büyümeye devam ederler ve bu saçlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi, dökülen bölgelerdeki saç köklerinden farklı yapıda oldukları için, dökülmezler. Herkesin saçındaki dökülme ve açıklı oranı farklıdır. Bu nedenle kişi uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve hangi bölgelere ne sıklıkta saç ekileceğine karar verilmelidir.

     Sıradaki Makale

Saç Dökülmesi - Saç Dökülmesini Önlemek için Pratik Formül...

saç bakımı ipuçları
 

...

Saçlarım dökülmesin yerinde kalsın.hatta mümkünse daha da çoğalsın dediğinizi duyar gibiyim. saç dökülmesi özellikle de erkekler için büyük sorun.belki de dedelerinden kalan bir miras olarak bunu yaşamak zorundadırlar kim bilir !

ama gereken önlemler alındığında

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmenizi durduracak ve dökülen saçlarınızı yeniden canlandıracak bu ürünün ayrıntıları haberimizde!

Alopecia Deri Spreyi, hem saçın dökülmesini önlemeye ve hem de saçın yeniden oluşmasına yardımcı olurken, yıpranmış ve yaşlanmış saçları onararak yeniler.Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi problemlerine karşı Dermo Clean Laboratuarları tarafından geliştirilen, Fi
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Evliliğe giden yol stresten geçiyor. Bu süreçte strese giren çiftlerin saçları dökülüyor!

Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan sürenin çiftlerde stres kaynağı olduğunu söyleyen Saç Bakım Danışmanı Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, stresi ise saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterdi.Hayatınızın en önemli kararını aldınız ve

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmesi üzerine yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen tüketici araştırması Türkiye''de üniversite okuyan kişilerin okumayanlara göre çok daha fazla saç dökülme sorunu yaşadığını ortaya koydu.Araştırmaya göre saç dökülmesi şikâyeti ile eczaneye başvuranla
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınızda kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel yöntemlerden faydalanın. Saç dökülmesine zeytinyağı ve sarımsakla karşı koyun.

Zeytinyağı ve Sarımsakla Muhteşem Saçlar

Saç dökülmesini yavaşlatan sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Sarımsağın sülfür, vitamin ve selenyum içeriği, zeytinyağının yumuşatıcı etkisiyle
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınız bir süredir dökülmeye başladı ve bu durum sizde olumsuz düşünceler mi oluşturmaya başladı?
Hemen telaşa kapılmayın!


Bazı saç dökülmeleri vardır ki onlar mevsimsel saç dökülmeleridir. Her saç dökülmesi bir hastalığa yada saçlarınız
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi