Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Ekimi
»
Saç Nakli - Saç Ekimi

Saç Nakli - Saç Ekimi

saç bakımı ipuçları
 

İlaçlar yetersiz kalırsa saç nakli sorunu kökünden çözüyor.

Yeterince balık, et ve yumurta tüketmeyenler, stres altında çalışanlar ve tiroit beziyle ilgili sorun yaşayanlar saç dökülmesinin yanı sıra kellik riskiyle de karşı ka

İlaçlar yetersiz kalırsa saç nakli sorunu kökünden çözüyor.

Yeterince balık, et ve yumurta tüketmeyenler, stres altında çalışanlar ve tiroit beziyle ilgili sorun yaşayanlar saç dökülmesinin yanı sıra kellik riskiyle de karşı karşıya. Ancak, saçsız kalmaktan korkanlara tıp dünyası pek çok seçenek sunuyor. Özel ürünler ve ilaç tedavileri kadar, bunların yetersiz kaldığı durumlarda uygulanan saç nakli yöntemleri de etkili sonuçlar veriyor.

Aşırı saç dökülmesi ile kast edilen nedir? Normalden nasıl ayırt edilir

Başımızda bulunan ortalama 100 bin saç teli her ay bir santim uzuyor. Her gün ortalama 100 saçımız dökülür. Bundan daha fazla olan miktarlarda, aşırı saç dökülmesinden bahsedilir. İnsanların yarısı yaşamlarının bir döneminde saçlarının dökülmesinden şikâyet eder. Saç dökülmesinin tıp dilindeki karşılığı ''Alopesi''dir. 30''lu yaşlarda bu şikayet yüzde 30''larda iken, 50''li yaşlarda oran yüzde 50''lere yükselir.

Mevsimsel saç dökülmesi ve strese bağlı saç dökülmesi var mıdır?

Poliklinik hastalarında en sık gördüğümüz saç dökülme nedenlerinin arasında mevsimsel ve strese bağlı dökülmeler gelmektedir. Her ikisinde de, etken ortadan kalkınca saçlar normale döner. Saç dökülmesinin olduğu dönemlerde biotin desteği iyileşmeyi çabuklaştırır.

Erkeklerin saçları neden dökülür?

Erkeklik hormonu seviyesinin vücuttaki normal seviyesinden yükselmesi ya da saç hücrelerinin genetik olarak bu hormona aşırı duyarlı olması, erkeklerde kelliğe neden olur. Yale Üniversitesi''nde kellik üzerine araştırma yapan Dr. Ivan Cohen''e göre, kelliğin temel nedeni hormonlardan kaynaklanıyor. Cohen, "Erkeklik hormonu seviyesi yükselince saçlar, kadınlık hormonu etkisiyle kısalır ve zayıflar. Bazen saçların hepsi birden uzamadan yenilenmeden durur. Bu da saçların dökülmesine neden olur''

Saçların dökülmesini engellemek için neler yapmalı?

Saçların dökülmesini durduran ve bazen de yavaşlatan ilaçlar var. Hatta, bazıları saçların yeniden çıkmasını sağlıyor. Fakat yine de bu tip ilaçları almadan önce mutlaka bir uzmana danışın. Yapılan araştırmalarda çok fazla alkol alanların saçlarının dökülmediği belirlenmiş. Bu araştırmayı yapan Dr. Hugh Ruston olayı şöyle açıklıyor. "Vücuda fazla alınan alkol, testosteron seviyesinin düşmesine ve kadınlık hormonu (östrojen) seviyesinin artmasına yol açıyor. Bu da erkeklerin saçlarının dökülmesini engelliyor. Fakat östrojen seviyesinin yükselmesi seks hayatını olumsuz etkiler. Yani kısaca, yatak mı tarak mı?

38 yaşına kadar saçları dökülmeyen birinin ileriki yaşlarda dökülme ihtimali var mı?

Erkeklerin sadece yüzde 12''si 25 yaşında kel olurken, yüzde 37''si 35''ten sonra ve yüzde 45''i ise daha ileriki yaşlarda kel olur. Ama özellikle erkeklerin üçte ikisi emeklilikten sonra kel olur.

Babası kel olan erkeklerin saçlarının dökülme olasılığı daha mı yüksek?

Evet. Fakat erkekler testosteron seviyelerinin yüzde 90''ını anneden alır. Bu nedenle, annenin ailesindeki erkeklerin saç durumu babanın saçlarından daha fazla önem taşır.

Saç ekimi ne zaman yapılmalı?

25-26 yaşından sonra saç ekimine başlanmalıdır. Çünkü, bu yaşlardan sonra dökülecek saçın oranı ve bölgesi belli olur. Örneğin, saçları 20 yaşında dökülmeye başlayan bir gence yapılan saç ekimi çok yanlıştır. Çünkü bu kişinin dökülen saçlarının yerine yapılan ekleme, bir süre sonra diğer saçlarının dökülmesiyle ortada kalır ve komik bir görüntü oluşur. Dökülecek saç sınırının belirlenmesi gerekir. Bu sınır belirlenince kişinin özellikle ensesindeki saçlar alınıp, istenilen bölgeye yerleştirilir.

Piyasada bulunan kellik ilaçları etkili mi?

Piyasada saçları çıkartan ilaçlar bulunuyor. Dışardan sürülerek saçları besleyen, saç kalitesini artıran ampuller, kremler var. Ancak bunlar saçı tekrar çıkarmaya yaramıyor. Bunlar mevcut olan saçı koruyup dökülmeyi geciktiriyor. Bunun yanında, saçın tekrar çıkmasını sağlayan başka ilaçlar da bulunuyor. Fakat bu ilaçların erkek hastaları cinsel yönden olumsuz etkileyen yan etkileri bulunuyor.

Saçı daha az yıkayıp, daha az fırçalamak saç dökülmesini yavaşlatır mı?

Hayır. Saçınızı yıkayıp, sık sık fırçalamanız onun daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlar. Saçlarınızı yıkayarak saçınızdaki yağın ve kepeğin gitmesini sağlarsınız. Saçınıza gerekmedikçe yumuşatıcı ve besleyici krem kullanmayın.

Hangi hastalıklar saçları döküyor?

Stres, hastalık ve sağlıksız beslenme saçlarınızın dökülmesine neden olur. Stres ve diğer psikolojik sorunlar vücut işlevlerini sekteye uğratır. Bu durum saçlara da yansır; saçlar daha hızlı dökülmeye ve daha yavaş uzamaya başlar. Tiroid bezinin az ya da aşırı çalışması da saç dökülmesine yol açan önemli bir faktördür. Bu durumda doktor kontrolünde hormon ya da iyot tabletleri kullanmak gerekebilir. Vücudunuzun saç uzatabilmesi için proteine ihtiyacı var. Bu yüzden düşük proteinli yiyecekler de zararlı. Yeterince balık, et ve yumurta yediğinizden emin olun. Çinkodan, sebzelerden, tahıldan ve kırmızı etten alınan demir saç için önemlidir.

Kel erkekler cinsel açıdan daha mı güçlüdür?

Hayır. Yüksek testosteron seviyesine sahip olmak cinsel gücün de daha fazla olacağı anlamına gelmez. Saç dökülmesine neden olan yüksek testosteron genellikle aileden geçen genetik bir özelliktir.

Saç sağlığı için hangi vitaminlerden ek destek alınabilir?

Bilinçsiz beslenme ve diyetler saçı olumsuz etkiler. Vitamin mineral ve protein eksikliği saçı cansızlaştırarak dökülmesine yol açar. Sağlıklı saçlar için B6, B12, C, E ve biyotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve demir gibi elementler de çok önemlidir.

Dengeli beslenen saç sağlığını koruyor.

Kepekten şikâyet ediyorsanız

B12 vitamini: Karaciğer, sığır eti,yumurta, süt ve süt ürünleri
F vitamini: Sebze yağları, yer fıstığı,ay çekirdeği, ceviz
B 6 vitamini: Kurutulmuş besinlermaya, karaciğer, baklagiller, tamtahıllı ürünler, balık
Selenyum: Kepek,hububat tohumları,brokoli, soğan,domates ve tonbalığı tüketin.

Saçlarınız çok kuru, mat ve kırılgansa

A vitamini kompleks: Maya, bira mayası, kurutulmuş lima fasulyesi, kuru üzüm
F vitamini: Bitkisel yağlar, yer fıstığı, ay çekirdeği, ceviz
İyot: Deniz mahsulleri, iyotlu tuz, süt ürünleri tüketin.

Saçınız dökülüyorsa

Biotin: Bira mayası, yemiş, sığır ciğeri, börek, pirinç
İnsitol: Rafine edilmemiş pekmez vekaraciğer, lesitin, işlenmemiş tamtahıllar, turunçgiller, biramayası
Klor: Sofra tuzu
C vitamini: Maya, biramayası, kuru üzüm
B kompleks: Turunçgiller, yeşilbiber, patates, taze yeşil yapraklısebzeler, meyve, karaciğer tüketin.

     Sıradaki Makale

Saç Stilistleri, Kişileri Yüzlerine Göre 7 Kategoriye Ayırıyor.

saç bakımı ipuçları
 

...

Saç stilistleri ‘bazı yüz şekilleri, vücut tipleri ve saç tipleri kendi stil ve kesimlerini belirler’ diye belirtiyor. Eğer ince telli ve az saçınız varsa, profesyonel, bakımlı bir görüntü istiyorsanız kuaförünüz kısa saçı önerecektir.

Eğer istediğiniz bu değilse bunu

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 

Transplantasyondan hemen sonra alıcı bölgeye yeni ekilen saçların
ve hastanın orjinal saçlarının (eğer varsa) dökülmesi, yani "şok dökülme" görülmesi gayet yaygındır.
Bu geçici bir durumdur ve ekilen saçlarınızla birlikte orjinal

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

-Kirli hava, boya, fön, perma, uzun süreli güneşlenme, yüksek ısıda kurutma, çok sıcak suyla yıkama gibi etkenlere bağlı olarak saç yapısı zarar görür ve parlaklığını yitirir.
- Saçlarınıza eski par

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
1984 yılında patolog John Headington, saçın, bir dört adet saçtan oluşan doğal  kümeler
Halinde çıktığını belirtmiş ve bu kümelerin her birine foliküler birimler adını vermişti.

1980’lerin sonlarında, Teksas San Antonio’da doktor

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Saç transplantasyonu yaptırmayı düşünen kişilerin çoğu, bu tıp uzmanlığının faaliyet alanından ve gizli tehlikelerden
haberdar değildir. Bazı hastalar bu prosedürün arkasında yatan bilimsel temeli anlayabilir, ama çok azı bütün kozmetik
prosedürlerde gerekli

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Güneş ve Saçlarımız
Deniz suyu aslında saç derisine çok iyi gelir; zira onun ölü hücrelerini temizler, salgılarını düzenler.
Ancak aynı deniz suyu güneşle birleştiğinde dibinden ucuna kadar saçlarımızı yıpratır,
vitaminsiz kalm

saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi