Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Hakkında
»
Saç Hakkında en Sık Sorulan Sorular - Saç Hakkında

Saç Hakkında en Sık Sorulan Sorular - Saç Hakkında

saç bakımı ipuçları
 

Soru: KIRILMA
Cevap:
Saçınız nemli iken geniş dişli bir tarak kullanarak saçınızı tarayın. Tarama hafif hareketlerle uçlardan başlayıp açıldıkça yukarı çıkarak yapılmalıdır. Bu şekilde saçlarınızı kırıklardan

Soru: KIRILMA
Cevap:
Saçınız nemli iken geniş dişli bir tarak kullanarak saçınızı tarayın. Tarama hafif hareketlerle uçlardan başlayıp açıldıkça yukarı çıkarak yapılmalıdır. Bu şekilde saçlarınızı kırıklardan korursunuz. Geniş dişli, diş aralıkları açık ve saçın takılabileceği pürüzler olmayan tarak tercih edilmelidir. Fırça tercih ederken baş derinizi çizmeyecek şekilde kıl uçları yuvarlatılmış olanları tercih ediniz. Fırça kullanırken saçlarınızı yıpratacak sert hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilir. Saçlarınızı önce uygun bir tarak yardımı ile tarayıp açtıktan sonra gerekiyorsa fırçalayınız.

Soru: SABUN+ŞAMPUAN KULLANIMI
Cevap:
Yalnızca şampuanla yıkamak tavsiye edilir. Çünkü saç temizliğinde yurdumuzda halen yaygın bir şekilde kullanılan sabun kimyasal yapısı bakımından alkali bir maddedir ve saç temizliği için önerilmemektedir. Alkali özellikteki maddeler pH değeri olarak baziktir ve cildin pH değerinden çok farklı olduklarından saç derisini kurutma, hatta tahriş edebilme özelliğine sahiptir.

Soru: DÖKÜLME
Cevap:
Saçların belirli sayıda dökülmesi ve yerine yenilerinin çıkması, insan vücudunun normal işleyişi gereğidir. Günde maksimum 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Saç dökülmesinin sorun olarak adlandırılması için, dökülen saç miktarının çok fazla artması veya yenilerinin çıkmaması gerekir. Saç dökülmesini arttıran nedenler ateşli bulaşıcı hastalıklar, hamilelik, bazı ilaçlar ve ışın tedavileri, tiroit bezi rahatsızlıkları, cilt enfeksiyonları, stres, yorgunluk, vitamin eksikliği, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri, yaşlanma, hormonal bozukluklar ve genetik özelliklerdir.

Soru: KEPEK
Cevap:
Kepek, cildin yenilenmesi sürecinde ölü deri hücrelarinin normalden daha hızlı ve büyük parçacıklar halinde dökülmesidir. Derinin yenilenmesi vücudun doğal bir işlevi olup, ölü deri normal saç derisinden çok küçük ve gözle görülmesi zor olan parçacıklar halinde atılır. Yenilenme işleminin normalden daha hızlı ve büyük parçacıklar halinde olması durumunda ise saçlarda kepek sorunuyla karşılaşılır. Araştırmalar kepek oluşumuna bir organizmanın neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kepeğe karşı etkili şampuanlarla kepek sorununun önüne geçilir.

Soru: KAŞINTI
Cevap:
Saç derisinde kaşıntı pek çok sebepten olabilir;
- Saç derisinde aşırı yağlılık veya kuruluk
- Doğru ürün kullanımı ve yıkama sıklığı ( seyrek yıkama )
- Kepek problemi
- Aşırı hassasiyet
- Alerji veya cilt rahatsızlığı
Nedeni ile tespit edilmeli ve o yönde hareket edilmelidir.

Soru: SABUN
Cevap:
Saç temizliğinde yurdumuzda halen yaygın bir şekilde kullanılan sabun kimyasal yapısı bakımından alkali bir maddedir ve saç temizliği için önerilmemektedir. Alkali özellikteki maddeler pH değeri olarak baziktir ve cildin pH değerinden çok farklı olduklarından saç derisini kurutma, hatta tahriş edebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca saçları yumuşatan hiçbir madde içermediğinden saçlarınızı sertleştirir, saçınızın üzerinde mat bir film tabakası bırakarak saçınızı matlaştırır.

Soru: ŞEKİLLENDİRİCİLER
Cevap:
Jöle seçiminde teknolojisine güvendiğimiz markaları dikkate almalıyız. Jöle doğru ürün seçildiyse ve doğru şekilde kullanılıyorsa saça zarar vermez. Kullanım sonrası saçta jöle varken yatmamakta yarar vardır. Mutlaka saç yıkanmalı ve diplere değil saça uygulanmalıdır. Saç diplerine uygulanması saç derisinin hava almasını engelleyecektir.

Soru: AĞARMA
Cevap:
Saça rengini veren melanin pigmentlerinin yeterince üretilememesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Yeterince melanin bulunmaması sonucu saçın ağarması veya beyazlaması olarak adlandırılan sorunlarla karşılaşılıyor. Saçın erken ya da geç beyazlaması tamamen genetik ve biyolojik nedenlere bağlıdır. Saç, keseciğindeki melaninle renklenir ve deriden renklenmiş olarak çıkar. Bu yüzden halk arasında bahsedildiği gibi, saçın bir gecede aniden beyazlaması mümkün değildir.

Soru: BİT
Cevap:
Bit toplumumuz tarafından maalesef yakından tanınan bir asalak böcektir. Ancak halk arasında bit ile ilgili çok yanlış bilgilere rastlanmaktadır. Bunlardan biri de şampuanın bit yapmasıdır. Bit saç telleri üzerine yerleşerek bir asalak olarak yaşar ve ancak başkasından bulaşabilir. Giderilmesi için ise mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Soru: KINA
Cevap:
Kına eski zamanlardan beri saç bakımı ve renk değiştirme amacıyla kullanılan bir maddedir. Saç telinin üzerini kaplayarak renk değişimi ve parlaklık sağlar. Ancak çok sık uygulanması tavsiye edilmez. 2 aydan daha sık uygulanan kına saçı sertleştirdiği için kolayca kırılmasına neden olur. Ayrıca saçın rengine ve yıpranma, röfle, boya, perma gibi işlem geçirmiş olma durumuna göre saçınızda istenmeyen bir renk yaratabilir. EM, bu doğal bakım maddesinin yararlarını hiçbir uygulama zorluğu olmadan sunmak amacıyla, şampuan ve saç kremlerini bademyağı, kına ve limon gibi bilinen doğal besleyicilerin özlerini içerecek şekilde hazırlamıştır.

Soru: ZEYTİNYAĞ
Cevap:
Zeytinyağı uzun süredir saç için besleyici olarak bilinir. Ancak genellikle bu ürünlerin saçtan temizlenmesi çok zor olduğundan çok fazla yıkama ile sağlanan yarardan daha çok zarar yaratılabilir. EM serisi bu doğal besleyicilerin yararlarını yıkama ve uygulama zorluğu olmadan sunmak amacıyla, şampuan ve saç kremlerini bademyağı, kına ve limon gibi bilinen doğal besleyicilerin özlerini içerecek şekilde hazırlamıştır.

Soru: BADEMYAĞI
Cevap:
Bademyağı uzun süredir saç için besleyici olarak bilinir. Ancak genellikle bu ürünlerin saçtan temizlenmesi çok zor olduğundan çok fazla yıkama ile sağlanan yarardan daha çok zarar yaratılabilir. EM serisi bu doğal besleyicilerin yararlarını yıkama ve uygulama zorluğu olmadan sunmak amacıyla, şampuan ve saç kremlerini bademyağı, kına ve limon gibi bilinen doğal besleyicilerin özlerini içerecek şekilde hazırlamıştır.

Soru: BEPANTENE
Cevap:
Bepantene, panthenol içeren bir ilacın ticari ismidir. Panthenol cilt ve saç için yaralı bir vitamindir. Ancak bu vitaminin yararlı olabilmesi için doğru şekilde uygulanması gerekir. Saça uygulanacak Bepantene''li karışımlardan bu vitaminin saç tarafından ne kadar alınacağı belli değildir. Ayrıca genellikle bu ürünlerin saçtan temizlenmesi çok zor olduğundan çok fazla yıkama ile sağlanan yarardan daha çok zarar yaratabilir. EM serisi bu vitaminin yararlarını yıkama ve uygulama zorluğu olmadan sunmak amacıyla, şampuan ve saç kremlerini bu vitamini içerecek şekilde hazırlamıştır.

Soru: KİL
Cevap:
Kil eskiden beri halk tarafından temizlik amaçlı kullanılan doğal bir maddedir. Kilin özelliği yağ emici olmasıdır. Ancak saçta bulunan yağ dışındaki kirlere etkisi olmadığı gibi, saçın korunması için gerekli besleyici temel yağları da fazlası ile emerek saçı kurutma ve hasarlara açık bırakma riski vardır. Ayrıca genellikle bu ürünlerin saçtan temizlenmesi çok zor olduğundan çok fazla yıkama ile sağlanan yarardan daha çok zarar yaratılabilir.

Soru: LİMON
Cevap:
Limon uzun süredir saç için besleyici ve parlatıcı olarak bilinir. Ancak genellikle bu ürünlerin saçta doğrudan kullanımı ve daha sonra temizlenmesi en etkili faydayı sağlamayabilir. EM serisi bu doğal besleyicilerin yararlarını yıkama ve uygulama zorluğu olmadan sunmak için şampuan ve saç kremlerini bademyağı, kına ve limon gibi bilinen doğal besleyicilerin özlerini içerecek şekilde hazırlamıştır.

Soru: SİRKE
Cevap:
Sirke eskiden beri halk arasında saçları parlatmak amacıyla kullanılır. Saçların sabun ile yıkandığı durumlarda sirkenin, sabundan dolayı saç üstünde oluşan mat tabakayı çözerek saçı parlattığı doğrudur. Ancak şampuan ile yıkanan saçlarda bu tip bir matlaşma olmayacağından sirke kullanmak gereksizdir. Herhangi bir faydası yoktur.

Soru: YUMURTA
Cevap:
Yumurta protein içeriği yüksek olduğundan uzun süredir saç besleyici olarak bilinir. Ancak genellikle bu ürünlerin saçta doğrudan kullanımı ve daha sonra temizlenmesi en etkili faydayı sağlamayabilir. EM serisi bu doğal besleyicilerin yararlarını yıkama ve uygulama zorluğu olmadan sunmak için şampuan ve saç kremlerini bademyağı, kına ve limon gibi bilinen doğal besleyicilerin özlerini içerecek şekilde hazırlamıştır.

Soru: BOYA / PERMA / GÖLGE
Cevap:
Boya, perma ve röfle gibi işlemler saça uygulanan kimyasal işlemlerdir. Doğru ürün ve uygulayıcı seçilmediği takdirde saça çok zarar verebilir. Kaliteli ürünler kullanılarak zarar minimuma indirilebilir. Ayrıca saçınıza uygun bir boyalı / permalı saçlar şampuanı ve saç kremi kullanarak saçınızın parlaklığını, yumuşaklığını boya / perma gibi işlemlerden sonra da sağlayabilirsiniz.

Soru: CANSIZLIK
Cevap:
Vitamin ve mineral eksikliği, kimyasal işlemler, yanlış ürün kullanımı, güneş, klorlu su gibi çevre şartları, ateşli hastalıklar, hormonal değişiklikler gibi pek çok sebeple saçlar canlılığını kaybedebilir. Yapılması gereken öncelikle iyi beslenmek, saçınıza uygun EM ile saçınıza uygun bakımı sağlamak, çevre şartları, tarama ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan hasarlara engel olmaktır.

Soru: KABARMA
Cevap:
Saçların kabarması, saç teli kalınlığı, saçın gürlüğü, saç derisinden çıkış şekli, statik elektriklenme, saç tellerinin kayganlığı, yıkama suyunun sertliği gibi pek çok faktöre bağlıdır. Özellikle kuru ya da karma saçlarda uçlara doğru elektriklenme ve kabarma görülebilir. Yapılacak en doğru şey bu tip saçlar için kremli şampuan ya da saç kremi kullanmaktır.

Soru: MATLIK
Cevap:
Saçın parlaklığı temel olarak ışığı yansıtan yüzeyinin pürüzsüzlüğüne bağlıdır. Saç telinin yüzeyini kaplayan tabaka tarama, güneş ışığı gibi çevresel faktörler ve röfle, perma gibi kimyasal işlemler sonucunda yıpranır ve pürüzlü bir hal alarak parlaklığını kaybeder. Buna engel olmak için yapılacak en doğru şey yıpranma sebeplerini ortadan kaldırmak ve EM Seramid'' li şampuan kullanmaktır.

Soru: YAĞLILIK
Cevap:
Yağlılık cinsiyete ve yaşa bağlı olarak normalden daha fazla sebum üretmesi olarak tanımlanır. Yağlılığın ana kaynağı saç folikülündeki yağ bezleridir. Sebum oluşması yaşa göre değişkenlik göstermektedir. İnsan vücudunda yağ bezleri doğduğunda mevcuttur. Ancak ergenlik çağına kadar çok fazla faaliyet göstermezler ve çok küçüktürler. Ergenlik çağının gelmesi ile birlikte büyürler ve sebum üretmeye başlarlar.

Sebum üretim miktarı 20 yaş civarında maksimum noktaya ulaşır ve daha sonra azalmaya başlar. Özellikle bu dönemde beslenme çok büyük bir faktördür. Yağlı yiyeceklerden özellikle kaçınmak gerekir. Ancak elbette ki bu noktada genetik özellikler belirleyicidir. Yağ bezlerinin miktarı ve ne kadar yağ ürettiği genellikle genetik özelliklere bağlıdır. Metabolizma ve genetik özellikler önemli bir faktördür.

Soru: KURULUK
Cevap:
Saçta kuruluk saç köklerinde bulunan ve yağ salgılayan keseciklerin yeterli çalışmamasından kaynaklanır. Beslenme şeklimiz saç sağlığını etkileyen bir faktördür. Saç sağlığı için yeterli miktarda A, B, C, D, E ve P vitamini, çinko ve kalsiyum içeren besinler almak gerekmektedir.

Soru: FÖNÜN ZARARI
Cevap:
Saç kurutma makinesinin doğru şekilde kullanmak kaydı ile saçlarınıza zararı yoktur. Saç kurutma makinesi kullanmadan önce havlu ile saçınızdaki fazla suyu alın. Saç kurutma makinesini düşük sıcaklık ve düşük üfleme hızına ayarlayın. Saç kurutma makinesini yeterli uzaklıktan bütün saçınız üzerinde dolaştırın. Tek bir noktaya sürekli ısı vermemeye dikkat edin. Bu saçınızın doğal nemini kaybetmesine neden olur ve saçınıza zarar verir. Mümkünse saçınızı ısıya karşı koruyacak ürünler kullanın.

Soru: KURUTMA
Cevap:
Temiz kuru bir havlu ile hafifçe bastırarak saçınızdaki fazla suyu alın. Saçınızı ovuşturmayın. Mümkünse saçınızı kendi kendine kurumaya bırakın.

Soru: SERTLİK
Cevap:
Saçın yumuşaklığı saç telinin kalınlığı öncelikle genetik özelliklere bağlıdır. Yapılacak en doğru şey bu tip saçlar için kremli şampuan ya da saçınıza uygun şampuan ve saç kremi kullanmaktır.

Soru: UZAMA
Cevap:
Normal olarak sağlıklı bir insanın saçının ayda ortalama 1 – 1,5 cm. uzadığı kanıtlanmıştır. Eğer saçınız daha yavaş uzuyorsa ve cansız ise öncelikle saçın genel sağlığı ile ilgili önlem almak gerekir. Özellikle vitamin eksikliği, hormonal değişiklikler ve genetik özellikler saçın genel sağlığı konusunda önde gelen faktörlerdir.

     Sıradaki Makale

Haırlıfe Saç Merkezi İletişim - Saç Hakkında

saç bakımı ipuçları
 

...

ÇÖZÜMLER

Her kişiye aynı çözümü uygulayan ya da uygulamak isteyen anlayışa sahip değiliz. Bünyemizde etkili çözümler barındırmaktadır.

Bu işlemlere başlamadan önce sadece saçlarınızın açıklığından değil formundan da şikâyetçi olmanız y

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Bazen ufak detaylar muhteşem şeyler yaratabilir. Saç bakımınızda veya saçınıza şekil verirken kullanabileceğiniz bu küçük ama büyük etkili tüyolarla, en zor anlarınızda bile muhteşem saçlarla görünebileceksiniz.
Elidor'un saç uzmanlarının basit ama işe yarar tavsiyelerini uygulayabilirsiniz. İşte en çok kafaya takılan sorulara, uzman cevapları;

Saçlarım çok ince ve fazla dökülüyor. Ne yapabilirim?
Demir, vitamin, su ve biyoti
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Okan bayülgen Kadınlar ve Kuaförler sergisi ile sessizliğini bozdu ve tüm dikkatli üzerine çekti!
Bayülgen, den birde saç itirafı geldi...
Saçlarını uzun yıllardır boyadığını itiraf eden Okan Bayülgen bu sergiyi yaparken nerden ilham aldığını da anlattı.


Akşam''
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Saçlarınıza zarar veren işlemlerden kaçınır, düzenli aralıklarla saçlarınız kırıklarını aldırır ve ayda bir saç maskesi yaparsanız,
güzel ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz!

Yani aslında düşündüğünüz kadar zor değil, güze

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Saç bakımı hakkında kulaktan kulağa dolaşan yüzlerce bilgi vardır. Kimi doğru kimi yanlış!
Sizler için doğru bilinen yanlışlara açıklık getirmek için bir haber düzenledik.

Herkesin bildiği ve doğru sandığı bu saç bakımı bilgilerinin gerçek o

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Nasıl ki cildimizi korumak için onu geceden siler temizleriz ve sabah kalktığımızda güzel bir ciltle karşılaşırız, saçlarımızda aynı özeni ister.
Sabah uyandığınızda kabarık, şekilsiz ve dağınık saçlar görmek istemiyorsanız haberimize göz atmanızı kesinliklikle tavsiye ediyoruz.
İpe

saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi