Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Dökülmesi
»
Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Nedir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopesi) Nedir?

saç bakımı ipuçları
 

Tüm dünyada erkek ve kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Bu saç dökülmesinin temelinde erkeklik hormonlarının genetik olarak duyarlı olan kişilerde yaptığı etki yatmaktadır. Erkeklik hormonlarının (androjenler) genetik olarak hassas saç

Tüm dünyada erkek ve kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Bu saç dökülmesinin temelinde erkeklik hormonlarının genetik olarak duyarlı olan kişilerde yaptığı etki yatmaktadır. Erkeklik hormonlarının (androjenler) genetik olarak hassas saç kökleri üzerindeki etkilerinin sonucu olarak bu tip saç dökülmesi gerçekleşir.

1- Faktörler

Üç major faktör genetik yatkınlık, yaş ve androjenlerin seviyesidir. Androgenetik alopesi otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır. Saç dökülmesinden sorumlu genler anne veya babadan gelebilmektedir.

Saç dökülmesinin sadece anne tarafından kalıtılan genlerle veya sadece baba tarafından kalıtılan genlerle ortaya çıktığı şeklindeki inanışlar doğru değildir. Ancak bu genleri taşıyan kişilerin hepsinde androgenetik alopesi gelişemez. Bu tip saç dökülmesi birden fazla faktöre ( multifaktöryel ) bağlı olabileceğinden; mevcut genin stres, yaş, hormonlar gibi faktörlerle aktiflenmesi gerekmektedir. Bir kişinin saçları dökülmüyorsa ; ya o kişi saç dökülmesinden sorumlu gene sahip değildir, ya da mevcut gen aktiflenememiştir.

Sorumlu genler henüz keşfedilememiştir. Ancak genetik sahasındaki araştırmalar sonucu yakın gelecekte sorumlu genlerin keşfi söz konusudur. Genlerin keşfi ile, ilerde ortaya çıkma riski olan bir androgenetik alopesi tespit edilip tedavi edilebilecektir. Androgenetik alopeside androjenler (erkeklik hormonları) rol oynarlar. Kastre edilmiş (testisleri alınmış) erkeklerde bu tip saç dökülmesi oluşmaz. Buna karşın, androjenlerle tedavi edilen kastre erkeklerde saç dökülmesi gelişebilmektedir.

Androjenler sakal veya vücut kıllarını uyarırken, saçlı deri kıllarında nasıl dökülmeye neden olurlar? Bu sorunun cevabı net verilememiştir. Vücudun farklı bölgelerindeki kıl kökleri androjenlere farklı yanıtlar verirler.

Testesteron ve dihidrotestesteron saç dökülmesinde rol oynayan iki önemli androjendir. Testesteron 5 alfa redüktaz enzimi aracılığı ile daha aktif olan dihidrotestesterona dönüşür. Dihidrotestesteronun saç kökleri üzerine etkisi çok daha fazladır.

Bu yüzden 5 alfa redüktaz enzimi androgenetik alopeside anahtar rol oynayan enzimdir. Androjenlerin etkisiyle saç köklerinde metamorfoz (değişim) başlar. Zamanla her döngüde anagen dönemin süresi kısalır.

Her döngüde yeni kıl daha kısa, daha ince ve daha az pigmente hale gelir. Bu değişime minyatürizasyon adı verilir. Yani terminal kıl vellus kıl haline dönüşür. Sonuçta minyatürize olan kılın tamamen yok olması ve kellik gelişimi söz konusudur.

Bu tip saç dökülmesi yaşayanlarda saç köklerindeki androjen reseptör (alıcı) sayısı veya hassasiyeti daha fazladır yada 5 alfa redüktaz enzim aktivitesi daha yüksektir.

Saçların dökülmesi için androjen etkisinin bir süre devam etmesi gerekir. Bu sürecin yaşanması, ileri yaşlarda androgenetik alopesi sıklığının artması anlamına gelir.

2- Sıklık

Erkekte saç dökülmelerinin % 90´ ından fazlası androgenetik alopesidir. Beyaz ırka ait erkeklerde daha fazla rastlanır. Otuzlu yaşlardaki erkeklerin % 30-40 kadarı bu tip saç dökülmesi yaşarlar. Bu oran 60 yaşını aşmış erkeklerde % 80´i geçer.


3. Klinik

Erkekte dökülme genellikle alın kısmından başlar. Dökülme aşamalı olarak devam eder. İleri evrede, kalan kıllarla saçların kaybedildiği saçlı deri arasında keskin bir ayrım olur. Deride atrofi (incelme-doku kaybı) oluşmaz, ancak kıl köklerinin kaybından dolayı deride incelme olduğu hissi alınabilir. Yağ bezlerinde kayıp olmaz; sıklıkla fonksiyonları artmıştır. Çoğunlukla saçlı deri yağlı görünür.

Hamilton-Norwood sınıflaması ile saç dökülmesinin şekli ve derecesi belirlenmektedir.

     Sıradaki Makale

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Bir Reçete - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

Saç dökülmesine karşı ısırgan otu formülünü 3-4 hafta boyunca hergün yaparsanız çok daha şekilde saçlarınızı güçlendirebilirsiniz....

3-4 hafta boyunca her gün, 1 avuç dolusu ince kıyılmış ısırganotu kökü 8-10 saat boyunca 1-2 litre suda bekletilir, sonra 3-4 avuç ısırganotu yaprağı eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 10 dakika boyunca, üstü kapalı olarak demlenmeye bırakılır ve süzülür. Bu suyla kafa derisi ve saçla

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmenizi durduracak ve dökülen saçlarınızı yeniden canlandıracak bu ürünün ayrıntıları haberimizde!

Alopecia Deri Spreyi, hem saçın dökülmesini önlemeye ve hem de saçın yeniden oluşmasına yardımcı olurken, yıpranmış ve yaşlanmış saçları onararak yeniler.Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi problemlerine karşı Dermo Clean Laboratuarları tarafından geliştirilen, Fi
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Evliliğe giden yol stresten geçiyor. Bu süreçte strese giren çiftlerin saçları dökülüyor!

Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan sürenin çiftlerde stres kaynağı olduğunu söyleyen Saç Bakım Danışmanı Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, stresi ise saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterdi.Hayatınızın en önemli kararını aldınız ve

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmesi üzerine yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen tüketici araştırması Türkiye''de üniversite okuyan kişilerin okumayanlara göre çok daha fazla saç dökülme sorunu yaşadığını ortaya koydu.Araştırmaya göre saç dökülmesi şikâyeti ile eczaneye başvuranla
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınızda kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel yöntemlerden faydalanın. Saç dökülmesine zeytinyağı ve sarımsakla karşı koyun.

Zeytinyağı ve Sarımsakla Muhteşem Saçlar

Saç dökülmesini yavaşlatan sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Sarımsağın sülfür, vitamin ve selenyum içeriği, zeytinyağının yumuşatıcı etkisiyle
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınız bir süredir dökülmeye başladı ve bu durum sizde olumsuz düşünceler mi oluşturmaya başladı?
Hemen telaşa kapılmayın!


Bazı saç dökülmeleri vardır ki onlar mevsimsel saç dökülmeleridir. Her saç dökülmesi bir hastalığa yada saçlarınız
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi