Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Uzatma
»
Saç Uzama Evresi

Saç Uzama Evresi

saç bakımı ipuçları
 

Başımızdaki saçların sayısı kişiden kişiye, saç rengi, ırksal özellikler, yaş gibi pek çok faktöre bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Kızıllarda 90 bin, esmerlerde 108 bin kadarken açık tenliler ve sarışınlarda 140 bin kadardır. Uzak doğulula

Başımızdaki saçların sayısı kişiden kişiye, saç rengi, ırksal özellikler, yaş gibi pek çok faktöre bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Kızıllarda 90 bin, esmerlerde 108 bin kadarken açık tenliler ve sarışınlarda 140 bin kadardır. Uzak doğulularda ise 80 bine kadar düşmektedir.

Trichogramlarla yapılan ölçümlerde saç dökülmesi olmayan bir erişkinin saçlı derisinde santimetre karede 200-300 saç kılı (ortalama 90-110 foliküler üniteye karşılık gelir) mevcuttur. Bu oran başın yan kısımlarında 150 saç kılına kadar düşmektedir.

Saçlarımız doğumdan ölüme dek devamlı bir yenilenme halindedir. Bu dökülme mevsimlere bağlı olarak artış ve inişler yaşayabilir. özellikle ilkbahar ama daha belirgin oranda sonbaharda dökülme artışı yaşanabilir. Bu dökülmenin gün ışığı düzeyinin azalmasıyla oluşan melatonin düzeyindeki azalmaya bağlı olduğu düşünülmektedir.


Saçın bu doğal siklusunda saçlarımızın bir kısmı uzarken bazıları dökülür. Bu dökülen saç kökleri (telojen faz) belli bir dinlenme döneminden sonra uzamaya (anajen faz) başlarlar.

Anajen fazdaki saçlar tüm saçların %85`lik kısmını kapsar. Saçların uzama dönemidir. 3-4 yıl kadar devam eder.

Katajen fazda ise büyüme durur, saç incelmeye başlamıştır, henüz bir dökülme yoktur. 2-3 hafta kadar sürer. Tüm saçların %3-4`ü kadardır.

Telojen fazda ise saçlar iyice incelerek dökülür. Tüm saçların %15`i kadardır. 2-3 hafta kadar sürdükten sonra saç kökünden yeni saç telleri çıkmaya başlar.

Bu doğal süreçten de anlaşılacağı gibi saçlarımız 3-4 yılda bir mutlaka dökülür ve daha sonra yenisi çıkar. Günde 60-80 tel saçın dökülme nedeni budur. Yeni ekilen saç kılları için de bu doğal süreç geçerlidir

     Sıradaki Makale

Saç Kırılması Kırık Uçlar ve Kopan Saçlar - Saç Sorunları

saç bakımı ipuçları
 

...

Saç kırılmasında en önemli etken saçın nemini kaybetmesidir. Gerekli miktarda su bulunmaması halinde saç teli elastikiyetini kaybeder ve zayıflar. Sağlığını kaybeden saç teli kopar.

Kırılma olayı saç telinin incelmesi ve kopması şeklinde olur. Uygun ürünler kullanılmadığı taktirde saç k

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Sağlık ve gür saçlar için uzmanların önerileri ile saçlarınızı çok daha kısa sürede uzatabilirsiniz.Saç uzatmak için ufak tüyoları uygulamak size kalıyor.

Saçlarınızın bir an önce uzamasını mı istiyorsunuz ?Uzmanlardan edindiğimiz güzellik sırları sayesinde saçlarınızın olağandan daha çabuk bir sürede uzamasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli aralıklarla kestirmek saçın

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Çevre kirliliği, güneş, bakımsızlık, stres ve yanlış şampuan kullanımı saçları olumsuz etkiliyor. Saçların sağlıksız olması ise insanın ruhi yapısını bozuyor, sosyal ilişkilerini de zedeliyor. Saç bakımı için değişik ürünlerin yanında, doğal ürünleri kullanmak da mümkün. Doğal ürünler daha ucuz v

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

"saç kaynağınızı nasıl alırsınız?"

Rüzgarda salınan parlak ve uzun saçların çekici görünümünü kimse yadımsıyamaz ama saçınız uzun değilse ve kısa yoldan uzatmanın çarelerini arıyorsanız, boncuk kaynak aradığınız çözüm olabilir.

Yaz geliyor. "deniz, havuz

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarımız dış etkenlere göre uzamasında farklılıklar görülebilir.Bakımlı ve sağlıklı saç gündüze oranla geceleri çok daha hızlı ve güçlü uzar.

Saçlarım yavaş uzuyor diyenlerin bilmesi gerekenler :


Saç, günde ortalama 0.35 mm uzar.
Uzama, yazın kışa, geceleri ise gündüze oranla daha hızlıdır.
Kadınların saçı, erkeklere göre daha çabuk uzar.
Saçlarımız yumuşak ve güçlüdür, ama zarar görebilir, kırılabilirler.
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Rüzgarda salınan parlak ve uzun saçların çekici görünümünü kimse yadsıyamaz ama saçınız uzun değilse ve kısa yoldan hızlı saç uzatmak uzatmanın çarelerini arıyorsanız, keratin kaynak aradığınız çözüm olabilir.
Yaz geliyor. “Deniz, havuz ve güneş kendini göstermeye başladığında, acaba saçlarınızın nasıl olmasını istersiniz?” sorusuna her on kadının altısı “Uzun saçlı olmak isterim.” Diyor, ama 3 ayda 45 santim uzatmak mümkün olamadığından bunlardan sadece onda biri
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    rain
saç bakımı püf noktaları    25.12.2010
yorum saç için    bu saçlar adamı rezilde eder vezirde

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    serseri 18 yaş ad sertaç
saç bakımı püf noktaları    21.02.2008
yorum saç için    pilav yiyin şaka şaka soğuksuyun altında kalsın her günok by

     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi