Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Doğal Bakım
»
Her Saça Göre Genel Bakım - Saç Doğal Bakım

Her Saça Göre Genel Bakım - Saç Doğal Bakım

saç bakımı ipuçları
 

Genel Bakım
Saç bakımında bilinmesi gereken en önemli şey, saçın yüzeyinden değil kökünden beslendiğidir. Saç sadece ve sadece kafa derisinde bulunan kökleriyle beslenir. Sağlıklı, dengeli ve doğru beslenerek sağlıklı saçl

Genel Bakım
Saç bakımında bilinmesi gereken en önemli şey, saçın yüzeyinden değil kökünden beslendiğidir. Saç sadece ve sadece kafa derisinde bulunan kökleriyle beslenir. Sağlıklı, dengeli ve doğru beslenerek sağlıklı saçlara sahip olunabilir. Dışarıdan bakım amacıyla kullanılan bir takım ürünler saça geçici bir çözüm getirir kalıcı değildir. Bu yüzden protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içerikli besinler saç için birçok bakım ürününden daha etkilidir.

Saçların sıklıkla yıkanmasının sonuncunda saçın dökülme ihtimalinin arttığı doğru değildir. Tüm saçlar tiplerine göre ne kadar yıkanmaları gerekiyorsa o kadar yıkanmalıdır.

Saça çeşitli şekiller vermek için kullanılan jöle, sprey ve losyon gibi kozmetik ürünleri saç dökülmelerine neden olmazlar. Ancak saçta uzun süre bekletildiklerinde saçın kurumasına ve aşınmasına neden olabilirler.

Saçlarınızın güneşe, rüzgâra ve yüzme havuzu sularına karşı pek dayanıklı olmadıklarını unutmayın. Bu yüzden basit olan gerekli önlemlerinizi alın ve havuzdan çıktıktan sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Saçlarınızı tararken de nazik hareketlerde bulunun. Tokalarla da sık toplamayarak dökülmelerin engellenmesine katkıda bulunabilirsiniz
Her zaman bakım ürünlerinizi seçerken tercihinizi ilk önce bitkisel ürünlerden yana kullanın.


Kepek
Bir insanın tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atmak zorundadır. K pek ise kafa derisindeki ölü hücrelerin anormal düzeyde kuruyarak atılması durumudur. Bu durum kaşınma, sıkıntı gibi sorunların yanı sıra hoş olmayan görünümlere sebep olabilir. Başlıca erkek ve kadınlarda çok, yaşlı ve çocuklarda az oranda görüldüğü gibi, yaz aylarında azalır, kış aylarında artar.

Kepeğin çeşitli nedenleri vardır:

  • Kepeğe sebep olan mikroorganizmalar
  • Hormonsal dengesizlikler
  • Sağlık nedenleri
  • Hijyenik sebepler
  • Alerjik durumlar
  • Stres
  • Dengesiz ve yanlış beslenme

Kepek probleminin çözümü için en başta özel olarak üretilmiş kepeğe karşı etkili şampuanların kullanılması önerilir.


Yağlanma
Saç kökünde bulunan yağ keseciklerinin görevi, kafa derisinde laktik asitle birlikte mikroorganizmalara ve çeşitli dış etkenlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturmaktır. Ancak bu keseciklerin büyümesi ve fazla salgı yapması kalın bir yağ tabakası oluşturur. Bu durumdan olumsuz etkilenen saç derisinde kepeklenme, saç tellerinde zayıflama ve saç dökülmesi görülebilir.

Saç yağlanmasında, genetik faktörler, yaş, beslenme, metabolizma, saçın temizlenme sıklığı, stres ve hormonsal denge başlıca sebeplerdendir.

Yağlı saçlar için özel olarak geliştirilmiş şampuanların kullanılması sorunun çözümü için genel olarak önerilmektedir. Kuruluk, cansız ve mat görünüm

Vitamin ve mineral eksikliği, yanlış ürün kullanmak, hormonsal değişiklikler, mevsim değişiklikleri ve birtakım çevresel etmenler saçların canlılıklarını kaybetmelerine, kuru ve mat görünüme sahip olmalarını sağlar.

Saç derisinin yetersiz yağ salgılaması, uzun süre güneşlenme saçlarda kuruluğa neden olur. Perma ve boya gibi işlemlerde saçta kuruluğa ve cansızlığa neden olur.

Dengeli beslenmek, doğru şekilde tarama ve fırçalama, parlaklığı sağlayabilir. Ayrıca eski parlaklığı kazanmak ve ışığı daha iyi yansıtmasını sağlamak için özel işlemleri düzenli olarak yapmanız gerekebilir. Saçınızı saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın ve sonrasında özel bakım ürünleri kullanın.

Kırılma
Saç tellerinde kırılmanın en önemli sebebi saçın nemini kaybetmesidir. Gerekli olan bu nemin eksikliği karşısında saç elastikiyetini kaybeder ve zayıflar. Kırılma durumu keratin pullarının sıralı halde birbirinden ayrılmasıyla saç telinin incelmesi ya da kopması şeklinde olur. Saç tellerinin kırılması en sık olarak taranırken, fön-maşa gibi ısıyla ilgili işlemlerden geçerken görülür.
Saç kırılmaları için özel olarak üretilmiş ürünler kullanılarak ya da saçın kestirilmesiyle sorun giderilebilir.

Hacimsizlik
Eğer saç hacimsiz ise iki nedeni olabilir: ya saç telleri incedir ya da normal kalınlıktadırlar ancak çok düz oldukları için kabarmazlar.

Saç telleriniz ince ise ince saçlar için üretilmiş özel ürünlerle hacim kazandırabilirsiniz. Saçınız çok düzse ağırlaştıracak ürünlerden kaçınınız. Çeşitli modellerle de hacimli görünen saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca saçınızı kurularken diplerine yapacağını masaj ve friksiyonlar da doğal ve hacimli görünüm oluşturabilir.

Şekilsizlik
Saçın aşırı yağlı, ince ya da kalın telli oluşu hatta uzunluğu bile saça şekil vermekte sorun yaratabilir. Bu yüzden her saçın sorununa göre çözümler geliştirilerek şekil vermek için daha uygun saçlara sahip olabiliriz. Örneğin: saçınız aşırı yağlı ise vermek istediğiniz şekle ağırlık yaratabileceği gibi kayganlık, sönük ve yapışkan görünüm oluşturabilir. Yağlı saçlar için özel geliştirilmiş şampuanlar ve bakım ürünlerini kullanmanız istediğiniz saç modelinde yağlanmanın kötü etkilerini ortadan kaldırıp istediğiniz saç modeline sahip olmanızı sağlayabilir.

Elektriklenme
Özellikle sıcaklık değişimleriyle saç telleri elektrik ile yüklenir. Bu yüzden saç tellerinin uçuşması, tarakla ya da kazak gibi eşyalarla sürtündüğünde çıtır çıtır sesler çıkarması gibi durumlar görülebilir. Çeşitli saç tipleri için üretilmiş şekillendiricilerden saçınıza uygun olanı seçip kullanabilirsiniz. Ayrıca elektriklenmeyi azaltmak için doğal ürünlerden yani, kemik, metal, ahşap gibi maddelerden üretilmiş tarak ve fırçaları kullanabilirsiniz.

Kabarma
Genelde gür ve kalın saçlarda görüldüğü gibi yıkama suyunun sıcaklılığı ve çeşitli işlemlerle de görülebilir. Saçlardaki bu kabarmayı engellemek için saça nem veren kremli şampuanlar ve saç kremleri kullanılabilir.

     Sıradaki Makale

Tüm Saç Çeşitleri için Özel Bakım - Saç Doğal Bakım

saç bakımı ipuçları
 

...

Fazla zaman ve para harcamadan evinizde yapabileceğiniz doğal bakım maskeleri ile saçlarınızı yıpranmalardan, kırılmalardan ve cansız görünümlerden koruyabilirisiniz.

Zeytinyağı Maskesi
5 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2 yumurtayı iyice karıştırdıktan sonra saçınıza uygulayın. Sonra bone ya

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Kuru ve yıpranmış saçlarınıza çare olması için onlarca saç bakımı ürünü denediniz fakat fayda etmedi mi? Haberimizdeki yağlar ile saçlarınıza bakım yapabilir, kurumuş saçlarınız yerine ışıldayan sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Tamamen doğal bu yağlar saç bakımında muhteşem etkiler yaratıyor.
Hindistancevizi yağı
Hindistan''da kadınlar, asırlardır, saçlarının güzelliği için hindistancevizi yağına güvenirler. Hindistancevizinin içinde bulunan zengin içerikli yağ, saçın nemini içine hapseder ve saçta çok hoş, tropikal bir koku k
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Fas kadınlarınız güzellik sırlarından olan Argan Yağının mucizevi etkilerine inamayacaksınız. Yaşlanma, tırnak bakımı ve saç bakımı gibi her türlü şeye faydalı olan bu yağa öyle ki altın sıvı diyorlar.
Saç bakımında doğal yöntemler arayanlar için müthiş bir seçenek olacak. Saçınıza zarar verebilecek her türlü dış etkenlerden korur
ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar.

İçeriğindeki yağ asitleri ve E vitamini ile saç
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınızın her zaman sağlıklı ve dolgun olması için basit detayları bilmeniz yeterli!

Haberimizdeki 10 öneri ile saçlarınız eski ışıltısına ve sağlığına kavuşacak,
güzelliğinize güzellik katacaksınız...

Sağlıklı ve Dolgun Saçlar için 10 Öneri <
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Sağlıklı ve bakım saçlar için kimyasal saç ürünleri uygulamaktan sıkıldıysanız, sizler için bir haberimiz var.

Doğal yollarla saçlarınızın dökülmesini durdurabileceksiniz. Hemde her türlü saç sorunlarına karşı çö

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Bakımlı ve uzun saçları kuşkusuz ki herkes ister. Sizler için saça iyi gelen ve saçınızı sağlığına kavuşturacak çok özel yağ tedavilerini haberimizde derledik.
Hintyağı, zeytinyağı,bal ve kakao yağı gibi evde bulabileceğin

saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    nehir
saç bakımı püf noktaları    14.03.2009
yorum saç için    k.bakmayın ama burda bizlere önermiş olduğunuz şeyler doğal olarak saçımıza yapılabilinicek türden malzemeleri içermiyr.örneğni saçınıza uygun saç kremleri war diyorsunuz fakat saç kremleri insanın saçını ertesi gün sanki yağla yıkamış gibi gösteriyor.bunlar doğal çözümler değil.bizler doğamızda bulunan bitkilerdden yapılabilicek bakımlar idtiyoruz.bu söylediklerimi dikkate alıp daha detaylı ve bilgi werici açıklamalarda BULUNRSANIZ MUTLU OLURUM İYİ GÜNLER..

     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi