Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Hakkında
»
Saç Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Saç Hakkında

Saç Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Saç Hakkında

saç bakımı ipuçları
 

Saçla İlgili Herşey

Saç doğanın harika bir ürünüdür. Sağlıklı ve güzel saçlar güzelliğimizin, bireyselliğimizin ve kişisel çekiciliğimizin bir parçasıdır. Güç ve zindeliği sembolize eden saç, kişisel farkındalığı ve di

Saçla İlgili Herşey

Saç doğanın harika bir ürünüdür. Sağlıklı ve güzel saçlar güzelliğimizin, bireyselliğimizin ve kişisel çekiciliğimizin bir parçasıdır. Güç ve zindeliği sembolize eden saç, kişisel farkındalığı ve diğerleri üzerindeki etkilerimizi arttırır.

Saçın İç Yapısı

Her saç teli, saç tomurcuğu, kök içi tabakası ve saçın gövdesinden meydana gelir. Saç tomurcuğu soğan şeklinde ve içinde saç kökünün gömülü olduğu bir boşluktan ibarettir. Bu tomurcuğun içinde tomurcuğun içini kaplayan ve saç için doğurucu bir tabaka olan saç matriksi mevcuttur. Saçın gövdesi ise medulla, korteks ve kutikula''dan meydana gelir.

Saç, besinlerini kan damarları yolu ile içeriden alır. Saç kökünün dışını kaplayan tabaka tamamen saçın içinde bulunduğu cilt yuvası ile sarılıdır ve saçın gövdesini bu yuva içine sabitler. Ter ve yağ bezleri, saçı dikleştiren kaslar da bu yuva içinde bulunur. Bunlar cildin dışına doğru uzanan kanalın değişik bölümlerinde yeralmaktadır.

Saç Köküne Yaşamsal Destek

Saçın büyümesini sağlayan ve ona enerji desteği sağlayan kökündeki doğurgan matriks hücreleri yalnızca kan dolaşımı yoluyla beslenirler. Saç büyümesi için esansiyel mikro-besinler, B grubu vitaminler, proteinler ve amino asitler olup saça yalnızca kökü yoluyla ulaşırlar.

Saç Yalnız Kökü Yoluyla Beslenir.

Saç Büyüme Fazları

Saç büyümesi, döngüsel ve değişik sürelerle birbirini takip eden dönemlerden meydana gelir. Sağlıklı saçları olan insanlarda saçların %85''i büyüme döneminde (anagen), %1''i geçiş döneminde (katagen), %14''ü ise dökülme (telogen) dönemindedir.

Büyüme (Anagen) Dönemi

Büyüme dönemi olarak bilinen bu dönemde, saç kökündeki doğurgan hücreler hızla bölünür, saçın gövdesini ve kılıfını oluşturmak için saç tomurcuğu içine doğru hareket ederler. Bu süreç, saç gövdesinin ana bileşeni olan Keratin''in üretimi ile sonlanır ve böylece, saç kökündeki hücrelerin yapısı tamamlanır.

Büyüme fazı, üç ile sekiz yıl sürer. Yani her sağlıklı saç teli, kafada 3-8 yıl boyunca kalır ve bu süre içinde kökü yoluyla besin maddelerini alarak yine kökündeki doğurgan hücrelerin çoğalması ile büyümesine devam eder.

Geçiş (Katagen) Dönemi

Geçiş dönemi olarak bilinen bu dönemde, saç yapan hücrelerin bölünmesi yavaş yavaş sonlanır. Saç tomurcuğu cildin yüzeyine doğru çekilmeye başlar. Cİlt içinde bulunan ve saçın içerisinde bulunduğu kılıfın boyu kısalır ve o da deri yüzeyine doğru çekilir. Geçiş dönemi, iki-üç hafta içinde sonlanır.

Dökülme (Telogen) Dönemi

Dinlenme dönemi olarak isimlendirilen bu dönemde, altta yeni oluşan saçın itici etkisi ile saç, aktif veya pasif olarak dökülür. Aynı bölgede yeni bir saç için, büyüme dönemi başlar. Dökülme dönemi, iki ile dört ay içinde sonlanır.

Saç Büyüme Bozuklukları

Saç, içsel ve dışsal faktörlere karşı çok hassastır. Pekçok besin eksikliği saçların normalden daha kısa sürede dökülmesine yol açabilir. Yetersiz beslenme, enfeksiyonlar veya şiddetli hastalıklar, saç büyümesinde bozulmaya neden olabilir ve bu bozukluk elektron mikroskopik olarak da gösterilebilir.

Ancak hiçbir tıbbi neden olmadan, yalnızca saçın ihtiyaç duyduğu besinlerin yeteri kadar bulunamaması nedeniyle oluşan saç dökülmeleri de sık karşılaşılan bir sorundur.

Saç Kaybı-Sorun ve Nedenleri

Yoğun saç kaybı, kişi için oldukça stresli bir deneyim olabilir. Bugün bile, hala, yalnızca bazı tip saç kayıpları başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Saç kaybının birçok çeşidi vardır. Tıbbi nedenle saç dökülmeleri ile hormonal ve erkek tipi saç dökülmesi hariç genellikle görülen saç dökülmeleri, saçların beslenmesindeki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkar. Bu tip dökülmeler kafanın herhangi bir bölgesinden genel dökülme şeklindedir.

Saç Kaybı Tipleri

Saç kaybı ikiye ayrılır: Nedbe (skar) dokusu nedeniyle saç kökünün bulunduğu cilt bölgesinin hasar görmesi sonucu gelişen saç dökülmesi veya cilt bölgesinin sağlam olmasına rağmen görülen saç dökülmesi. Cilt bölgesinde bir nedbe (skar) dokusu oluşmuşsa bu cilt bölgesi geri dönüşümsüz olarak hasara uğramıştır ve bu bölgeden yeniden saç çıkmaz.

Bunun dışında değişik saç dökülmeleri vardır ve nedenleri birbirinden farklıdır. Bunlar, erkek tipi (androjenik - hormonal) saç dökülmeleri, saçın beslenme sorunu nedeni ile ortaya çıkan dökülmeler ve yalnızca saçlı kafa derisinin bir bölgesinden çok belirgin (para büyüklüğünde) saç dökülmesidir. (alopesia areata). Bu dökülmelerin değişik düzeylerde çözüm şansı vardır. Bazılarında neden ortadan kaldırılırsa, saçlar yeniden çıkmaya başlayabilir.

Alopesi Areata (Bölgesel Saç Kaybı)

Bölgesel saç dökülmesi veya tıbbi ismi ile Alposi areata, daha çok erkeklerde olmak üzere bayanlarda ve çocuklarda da görülen bir çeşit bölgesel saç kaybına verilen isimdir.

Bir takım etkenler bilinse de aslında günümüzde hala bu tür bölgesel saç kaybının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu anormallikten bağışıklık sisteminin sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Antrojenik Saç Kaybı

Antrojenik alopesi en çok görülen saç kaybı şeklidir. Antrojenik alopesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyen ortak bir sorundur. Ancak erkeklerde kadınlardan çok daha sık görülür.

Androjenik alopesi hormonal nedenlere bağlı iken son bilgiler kadınların farklı nedelere dolayı saç kaybı yaşadıklarını uğradıklarını ortaya koymuştur.

30 yaşın altındaki erkeklerin %47''sinde androjenik saç kaybı vardır. Görülme sıklığı, yaş ile doğru orantılı olarak artar. Kadınlarda20 yaşın üstündeki kadınların %19''unda da androjenik alopesi görülür.

Androjenik alopesi, genetik yatkınlığı olan kişilerde antrojenlerin etkisi ile meydana gelmektedir. Testosteron metobolizmasının bir ürünü olan dihidrotestosteron, başlangıçta anagen fazın kısalmasına neden olur. Daha sonra ise saçın küçülmesine ve saç follikülünün tükenmesine yol açar.

Norwood-Hamilton, androjenik alopesiyi tam kellikten başın üst bölümündeki saçların değişik derecelerde döküldüğü yedi farklı aşamaya ayırmaktadır.

Kadınlarda görülen androjenik alopeside saç kayıpları bölgeseldir dökülme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda görülen saç dökülmeleri şekilde gösterildiği gibi derecelendirilmiştir.

Yaygın Saç Kaybı

Yaygın saç dökülmesi hem kadınlarda hem erkeklerde görülen saç kaybı şeklidir. Erkeklerde sıklıkla görülen hormonal (androjenik) saç kaybı, altta mevcut olan yaygın bir dökülmenin tespitini zorlaştırır. Yaygın saç kaybında, saçlar sadece belirli bölgelerden değil, tüm kafa derisinden genel olarak dökülmektedir. Yaygın saç kaybı, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Önce saçlar incelir, matlaşır, sonra dökülmeye başlar.

20 yaşından sonra kadınların yaklaşık % 40''ı ve erkeklerin ise % 20''si, yaşamları boyunca en az bir kez yaygın saç kaybı ile karşılaşırlar.

Yaygın Saç Kaybı Nedenleri

Yaygın saç kaybının fiziksel ve psikolojik olabilen pek çok nedeni vardır:

Tükenmişlik durumu, stres
Hastalıklar
Ateş, enfeksiyonlar, romatizma
Tiroid bozukluğu gibi metabolik hastalıklar
Anemi
Hamilelik ve emzirme dönemleri
Kötü beslenme (malnutrisyon), diyet rejimleri, alkol bağımlılığı
Özel bazı ilaçların kullanımı
Zehirlenmeler
Radyasyon

Pantogar, içeriğinde bulunan aktif maddeler sayesinde vücudun ihtiyacı olan bütün mikrobesinleri gerekli miktarları ile saça sunarak yaygın saç kaybının belirtilerini ortadan kaldırır.

Yaygın kaybının bayanlarda görülen şekli

Androjenik alopesinin aksine, bayanlardaki yaygın saç kaybı, saçların düzgün bir şekilde başın üst kısmından kaybı şekillendirir.

Yapısal Saç Bozuklukları

Saç kayıplarını nedeni genellikle sistemik iken, saç hasarları, eğer genetik bir orijin nedeni ile oluşmamışsa, hemen tamamen mekanik, kimyasal ve fiziksel dış etkenler nedeniyle meydana gelir.

- Mekanik (ör: tarama,fırçalama, saçların çok sıkı bağlanması)
- Kimyasal (ör: renk açıcılar, saç boyaları, perma)
- Fiziksel (ör: saç kurutucular, güneşe maruz kalma,UV-ışını)

Sağlıklı Saçın Yapısı

Sağlıklı saç, merkezde bulunan dikey ve sağlam liflerin üzerine balık pulu gibi sıkıca yapışmış bir yapı ile karakterlidir. Balık pullarını andıran bu dış yapı içeride bulunan liflere ne kadar sıkı sarılmışsa, saç dış etkenlere karşı o kadar iyi korunmuştur. Bu resim, saçın elektron mikroskopik görüntüsünü vermektedir.

Hasarlı Saçın Yapısı

Saçı dıştan saran balık pulu şeklindeki yapılar hasar görmüş ve açılmıştır. Saça zarar veren maddeler, saçın içine kolayca girebilir. Bu durum ilerledikçe saç matlaşır, cansızlaşır, kırılır ve zamanından önce dökülür.

Havanın Saç Üzerine Etkileri

Hava bile saç yapısını etkileyebilir. Derideki çıkış yönünde sağlıklı görünen saç, ucuna doğru belirgin bir hasar gösterebilir. Saçlarımız ne kadar güçlü olursa olsun, sıklıkla kontrol edemediğimiz pekçok zararlı faktörün etkisi altındadır. Bu durumda saçların sadece içeriden yeterli beslenmesini sağlayarak onları sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek mümkündür.

     Sıradaki Makale

Saçlarınızı Test Edin ! - Saç Hakkında

saç bakımı ipuçları
 

...

Saçlarınızla ilgili problemleriniz mi var?

Saçlarınız mı dökülüyor? Şimdiden bir ya da iki saçsız bölgeye mi sahipsiniz? Veya
saçlarınız sönük, cansız ve kırılgan mı?

Bu test ne tür saç problemleriniz olduğunu ve bunları nasıl tedavi edebileceğinizi bulmanıza yard

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Bazen ufak detaylar muhteşem şeyler yaratabilir. Saç bakımınızda veya saçınıza şekil verirken kullanabileceğiniz bu küçük ama büyük etkili tüyolarla, en zor anlarınızda bile muhteşem saçlarla görünebileceksiniz.
Elidor'un saç uzmanlarının basit ama işe yarar tavsiyelerini uygulayabilirsiniz. İşte en çok kafaya takılan sorulara, uzman cevapları;

Saçlarım çok ince ve fazla dökülüyor. Ne yapabilirim?
Demir, vitamin, su ve biyoti
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Okan bayülgen Kadınlar ve Kuaförler sergisi ile sessizliğini bozdu ve tüm dikkatli üzerine çekti!
Bayülgen, den birde saç itirafı geldi...
Saçlarını uzun yıllardır boyadığını itiraf eden Okan Bayülgen bu sergiyi yaparken nerden ilham aldığını da anlattı.


Akşam''
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Saçlarınıza zarar veren işlemlerden kaçınır, düzenli aralıklarla saçlarınız kırıklarını aldırır ve ayda bir saç maskesi yaparsanız,
güzel ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz!

Yani aslında düşündüğünüz kadar zor değil, güze

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Saç bakımı hakkında kulaktan kulağa dolaşan yüzlerce bilgi vardır. Kimi doğru kimi yanlış!
Sizler için doğru bilinen yanlışlara açıklık getirmek için bir haber düzenledik.

Herkesin bildiği ve doğru sandığı bu saç bakımı bilgilerinin gerçek o

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Nasıl ki cildimizi korumak için onu geceden siler temizleriz ve sabah kalktığımızda güzel bir ciltle karşılaşırız, saçlarımızda aynı özeni ister.
Sabah uyandığınızda kabarık, şekilsiz ve dağınık saçlar görmek istemiyorsanız haberimize göz atmanızı kesinliklikle tavsiye ediyoruz.
İpe

saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi