Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Boyası
»
Saç Boyalarında Pazar Araştırmaları - Saç Boyama

Saç Boyalarında Pazar Araştırmaları - Saç Boyama

saç bakımı ipuçları
 

TÜRK kadınlarının saç rengindeki hızlı değişim, saç boyası pazarını 31 milyon Euro''ya çıkardı.
Bunda esmer tenli Türk kadınlarının sarışınlıktan, kızıla ardından da kumrala geçişi etkili oldu. Bu canlılık, pazardaki firm

TÜRK kadınlarının saç rengindeki hızlı değişim, saç boyası pazarını 31 milyon Euro''ya çıkardı.
Bunda esmer tenli Türk kadınlarının sarışınlıktan, kızıla ardından da kumrala geçişi etkili oldu. Bu canlılık, pazardaki firma sayısının 7''ye, marka sayısının da 10''a çıkmasına neden oldu.

İLK ADIM 50 YIL ÖNCE: Esmer tenli Türk kadınları sarışınlığa ilk adımı bundan 50 yıl önce Koleston''la attı. 1993''te Loreal''in pazara girmesiyle birlikte, giderek yaygınlaşan saç boyası kullanımı, Neva Kozmetik''in 1996''da ilk yerli saç boyasını üretmesine neden oldu. Tüp boyaların ardından, kullanımı ve hazırlanması daha kolay olan kit boyaların çıkmasıyla birlikte, pazardaki bu büyüme, firma sayısının da hızla artmasına yol açtı.

YOĞUN REKABET: Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı ''nın yaptığı araştırmaya göre, şu anda 31 milyon Euro''luk pazarın yüzde 88''ini, Procter and Gamble''nin Wella-Koleston''u, Henkel''in Schwazrkopf''u, Loreal''in Excellence Creme''i ve Kopaş''ın Voila''sı elinde bulunduruyor. Pazarın geri kalan kısmını ise Natural Colors''la Doğatek, Neva Colour''la Neva Kozmetik ve Belissima''yla Aromel Kozmetik adlı yerli firmalar paylaşıyor.

EN BÜYÜK PAY P&G''NİN: Pazardaki en büyük payı, yüzde 37.5''le Procter and Gamble''ın Wella-Koleston''u alıyor. Koleston''u, yüzde 23,8''le Loreal izliyor. Kopaş''ın ürettiği Alix Avien ve Voila''nın payı ise yüzde 15.4''ü buluyor. Henkel de, Schwarzkopf''un yüzde 11''lik payıyla, pazardaki en büyük dört marka arasına giriyor.

GENÇ VE YAŞLI TERCİHİ: 2004''te satılan 11 milyon saç boyasının 5 milyonunu tüp, 6 milyonunu ise kullanımı ve hazırlanması kolay olan kit boyalar oluşturuyor. Krem şeklindeki tüp boyaları, tüketim alışkanlığından vazgeçmeyen orta yaş ve üstü kadınlar, kit boyaları ise gençler tercih ediyor. Kuaförlerin kullandığı yıllık boya miktarı ise 10 milyonu buluyor. Kuaförler, firmaların özel olarak ürettiği saç boyalarını kullanıyor. Kuaförler genellikle, farklı boyaları birbiriyle karıştırarak renk tonlarını, kendileri belirliyor. Ayrıca, saç rengi açımları hazır boyalarla yapılamıyor. Renk açımı için kuaföre gitmek gerekiyor.

SARIŞINLAR AZALIYOR : Koleston Ürün Müdür Yardımcısı Bengü Keskiner''e göre, Türk kadınlarının yüzde 66''sı saçını kendisi boyuyor. Boya için kuaförleri seçenlerin oranı yüzde 34''te kalıyor. Beyazları kapatmada daha etkili olduğu için orta ve üst yaş grubundaki kadınlar, koyu renk boyaları tercih ediyor. Açık renk boyalara ise gençler daha fazla ilgi gösteriyor. Ancak, son dönemlerde kızıl ve kahve renk boyalara olan yöneliş, sarışın Türk kadınlarının oranında önemli düşüşlere yol açtı. Sarışınların oranı, yüzde 40''lardan yüzde 30''lara kadar geriledi. Buna karşın, geçtiğimiz yıl canlı kızıl tonlarına olan talep, bu yıl kahve ve tonlarına kaydı.

Bunda esmer tenli Türk kadınlarının sarışınlıktan, kızıla ardından da kumrala geçişi etkili oldu. Bu canlılık, pazardaki firma sayısının 7''ye, marka sayısının da 10''a çıkmasına neden oldu.

SARIŞIN Türk kadınlarının önce kızıla, ardından da kahveye geçişi, 25 milyon Euro''luk (43 milyon YTL) saç boyası pazarını, bir anda 31 milyon Euro''ya (53 milyon YTL) çıkardı. Türk kadınlarının saç renginde yaşanan bu hızlı değişim, yılda 11 milyon boyanın satıldığı pazara hareket getirdi. Natural Colors markasının ithalatını yapan Doğatek''in ardından Aromel Kozmetik Belissima saç boyasıyla pazara girdi. Bunun sonucunda, dördü yerli olmak üzere toplam firma sayısı 7''ye, marka sayısı da 10''a çıktı.

ARAŞTIRMALARA göre, Avrupalılar gibi yılda ortalama 5.7 kez saçını boyayan Türk kadınları 23 yaşından itibaren saç rengi değişikliğine başlıyor. Saç boyama alışkanlığı beyazların belirmeye başladığı 26 yaşından itibaren ediniliyor. 35-44 yaş grubunda ise yaygınlaşıyor. Ayrıca, genç

görünüme kavuşmak isteyen erkeklerde de saç boyama 45 yaş üzerinde başlıyor. Erkeklerin tercihi, genellikle koyu renkler oluyor.

Kim ne satıyor

PROCTER AND GAMBLE :
Wella-Koleston''un toplam 34 farklı renk seçeneği bulunuyor. Ayrıca, evde uygulamak üzere, hazırlanmış röfle seti de var.

HENKEL: Schwarzkopf''un Vital ve Palette''den oluşan iki farklı cinsini pazarlıyor. 25 farklı renk seçeneği bulunan Vital Colors''ın beyazları yüzde 100 kapatacağı garantisini veriyor. Palette''nin 19 renk seçeneği bulunuyor.

L''OREAL: L''Oreal Paris Excellence Creme''in 32, Garnier Nutrisse''nin 26, Recital Preférence''ın da 32 farklı renk seçeneği bulunuyor.

KOPAŞ: Voila kit boyaların 41 renk seçeneği bulunuyor. Avix tüp boya 65, Avix Alien de 43 renkle rekabet ediyor.

AROMEL: Ağustos ayında piyasaya giren Belissima krem saç boyasının kitinden tek kullanımlık boyama önlüğü çıkıyor.

DOĞATEK: 2003''te pazara giren Natural Colors''ın 21 renk seçeneği bulunuyor.

NEVA KOZMETİK: Neva Color kit boyada 25, tüp boyada ise 55 renk seçeneği sunuyor.

Kuaförün yerini tutmaz

ANKARA
Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Bekir Yiğittürk, evde hazırlanan hazır boyaların kuafördekinin yerini tutamayacağını savundu. Bunun nedenini kadınların boyayı saçlarına tam yayamamasına bağlayarak, "İstenilen renk tutturulamayınca kuaföre geliyorlar" dedi.

Kuaförde boya pahalı

HAZIR
saç boyalarıyla 2.75 YTL ile 10 YTL arasında harcama yaparak saçlarını boyayabilen kadınlar, aynı işlem için MOS Kuaför''de 60 YTL, Kırık Tarak Kuaför''de ise 65 YTL ödemek zorunda kalıyor. Mahalle kuaförleri ise boya işlemi için ortalama 15-30 YTL alıyor.

Japonların gözü saç boyasında

TÜRKİYE
Kozmetik Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Vuranel Okay, başta Japonlar olmak üzere birçok uluslararası kuruluşu Türkiye''ye yönelttiğini söyleyerek, "Bu kuruluşlar şimdi, pazar araştırmaları yaparak, Türk hazır boya sektörüne girmenin yollarını arıyor" dedi.

İki sigara kadar zararlı

SCHWARZKOPF
Ürün Müdürü Burcu Yazıcı, Türkiye''deki 31 milyon Euro''luk saç boya pazarının Fransa''da 320 milyon Euro''ya kadar ulaştığına dikkat çekiyor. Yazıcı saç boyalarının cilde verdiği zararın yok denecek kadar az olduğuna değinerek, "Boya sadece saç tellerine etki ederek rengini değiştiriyor. Araştırmalara göre, bir yılda vücuda verdiği zarar, içilen 2 sigaradan daha az. Alerji oluşturma ihtimali milyonda biri geçmiyor" dedi.

Kısa saça yarım uzuna iki tüp boya
HAZIR
satılan saç boyalarının kullanım miktarı, saç uzunluğuna göre değişiyor. Bir paket boyayla sadece omuz hizasındaki saçlar boyanabiliyor. Uzun saçlarda iki paket boya kullanılması gerekiyor. Bu miktar, kısa saçlarda yarım pakete düşüyor. Boyadan istenen sonucun elde edilebilmesi için boyanın tüm saça eşit oranda sürülmesi ve yıkamadan önce 35 dakika beklenilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, hem istenen ton tutturulamıyor, hem de beyazlar kapatılamıyor

     Sıradaki Makale

Loreal Kıvırcık ve Düz Saçın Farkını Buldu - Saç Şekilleri

saç bakımı ipuçları
 

...

Kıvırcık ve düz saçın farkı bulundu Saç kökünün kıvırcık saçlılarda çengel biçiminde, Avrupalı ve Asyalıların saçlarında ise düz olduğu belirlendi. Bilimadamları bu buluşunun, kıvırcık ya da düz saç isteyenlerin saçını bu hale getirebilecek haplar üretilmesini sağlayacağına inanıyor.

Dai

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 

Evde saç boyarken bir çok bayanın ortak sorunu beyaz saç tellerinin tam kapanmaması. Gerçektende kötü bir görüntü oluşturan bu durum,
birçok bayanı sıkıntıya sokuyor. Sizler için saç boyarken beyaz telleri kapayabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini bel

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınızın rengini değiştirmek mi istiyorsunuz ama piyasadaki saç boyalarının cilde zararlı kimyasallar içerdiğinimi düşünüyorsunuz , o zaman saçlarınızı boyamak ve parlaklık vermek için doğada bulunan renk verici bazı bitki ve otlardan faydanabilirsiniz...

Doğal yöntemleri kullanarak
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Doğal bitkilerle kendi saç boyanızı kendiniz yapabilirsiniz. Ancak saçınızın tamamına uygulamadan önce bir kısmına uygulayarak denemenizde yarar var.

Doğal kumral boya
-100 gr. Papatya
-1/2 litre su
Papatyaları k

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Bayanlar, Koleston Renk Aktifleştirici ile saçlarınızın rengi hiç solmasın.
Saçlarınızı boyadıktan 15 gün sonra paketin içinden çıkan Koleston Renk Aktifleştirici’yi kullanın saçlarınızın rengi ilk günkü gibi parlak ka

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Üç tip ana kimyasal boya vardır:
Direkt boyalar saçı değiştirmez. Doğrudan saç telinin dış yüzeyine sabitlenirler. Boya negatif, saç pozitif yüklü olduğundan birbirlerine mıknatıs gibi yapışarak saça sab

saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi