Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Bakımı
»
Saç Hakkında Gerçekler - Saç Bakımı

Saç Hakkında Gerçekler - Saç Bakımı

saç bakımı ipuçları
 

Bütün kültürlerde saç güzelliği en doğal aksesuarıdır. Güzel bir saç, gençliğin, canlılığın, başarı ve sağlığın sembolüdür. Saç kaybı veya saç hasarı yalnızca tıbbi bir problem değil, kişinin psikolojik durumunu ve iyilik halini ci

Bütün kültürlerde saç güzelliği en doğal aksesuarıdır. Güzel bir saç, gençliğin, canlılığın, başarı ve sağlığın sembolüdür. Saç kaybı veya saç hasarı yalnızca tıbbi bir problem değil, kişinin psikolojik durumunu ve iyilik halini ciddi şekilde bozan bir olaydır.

İnsanoğlu var olduğundan bu yana saç dökülmesine karşı etkin çözümler üretebilmek için tüm yollara başvurmuştur.

Saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisini anlayabilmek için öncelikle saçın yapısını anlamak gerekir.

Vücut kılları nasıl uzar?

Tüm vücut kılları keratin denilen, cansız vücut proteinlerinden oluşmuştur. Her kıl bir follikülden ürer.

Follikül nedir?

Cilt içinde bulunup kıl üreten bir yapıdır. Avuç içi, ayak tabanı, ağız mukozası ve glans penis hariç vucudumuzun tümü kıl follikülleri ile kaplıdır.

Kıllarımız ve saçlarımızın ne gibi işlevi vardır?

En önemli görevleri vücudumuzu ısı kaybına karşı korumaktır. Ter bezleri aracılığı ile vücut ısımızı dengelerler. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarının derimize ulaşmasına engel olarak doğal bir filtre işlevi görürler.

Saç büyüme döngüsü nasıldır?

Saç kökleri uzun bir gelişme dönemi ve bunu takip eden daha kısa bir dinlenme döneminden oluşan bir yaşam döngüsü içindedirler. Dinlenme döneminde saç teli köküne bağlıdır, fakat artık büyümez.

Dinlenme döneminin sonunda ise saç dökülür ve yerine aynı kökten başka bir saç büyümeye başlar. Böylelikle yeni bir döngü başlamış olur.

Saç köklerinin bu büyüme-dinlenme döngüsünün uzunluğu genetik koda bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Saç kökleri yaş ilerledikçe saç üretimini azaltıp, daha uzun süreyi dinlenme evresinde geçirmek üzere programlanmışlardır.

Saçın yaşam döngüsü üç evreden oluşur:

Büyüme (anajen) evresi; Bu evre saç kökünden çıkan saçın büyüdüğü dönemdir. Kafa derisindeki kılların anajen evreleri 3 ila 5 yıl sürer.

Ara (katajen) evre; Büyüme evresinin sonunda saç kökleri kendilerini dinlenme evresine hazırlarlar. Saç kökünün büyüme döneminden dinlenme dönemine geçiş yaptığı bu aralığa katajen evresi denir ve 1–2 hafta kadar sürer. Katajen evrede saç kökü en dip bölgelerinden başlayarak kendi içine çöker.

Dökülme ve dinlenme (telojen) evresi; Bu, saç kökünün dinlenme evresidir. Yaklaşık 3–4 ay süren bu dönem sonunda saç, kökünden ayrılır ve düşer. Bu evrenin sonunda bu saç telinin ayrıldığı yerden yeni bir saç çıkar ve böylelikle yeni bir döngü başlar.

Büyüme (anajen) evre saçın yaşam döngüsünün %90''ını oluşturur ve 1000 gün veya daha fazla sürer. Yaklaşık 10 gün süren katajen (ara) ve yaklaşık 100 gün süren telojen (dinlenme) evreleri ise geri kalan %10''luk bölümü oluştururlar.

Bu herhangi bir zamanda, saçların %10''unun ara ve dinlenme evrelerinde olduğu, dolayısıyla uzamadığı anlamına gelir. Bu saç kökleri kafa derisi üzerinde rasgele bir dağılım gösterdiklerinden saçsız bölgeler oluşturmazlar.

Sağlıklı saçın yapısı nasıldır?

Saçın merkezi, medulladır. Saçın büyük bölümünü korteks yapar. Korteksteki fibriller saçın gücünden ve elastikiyetinden sorumludur. Saçın dış yüzü, kütikül, kortekse ne kadar sıkı sarılmışsa, o kadar iyi bir koruma söz konusudur.

Saç Kökünün Beslenmesi

Saç kökündeki matriks hücreleri kan akımı yoluyla beslenirler. Saç kökünün çevresinde saçları besleyen ve papilla olarak adlandırılan bir damar yumağı vardır.

Saç büyümesi için esansiyel olan önemli mikro-besinler; B grubu vitaminler, proteinler ve amino grup asitlerdir.

     Sıradaki Makale

Sağlıklı Saç Bakımı İçin Öneriler - Saç Bakımı

saç bakımı ipuçları
 

...

Sık saç yıkamanın saç dökülmesine neden olduğu doğru değildir.Tüm saç tipleri için ne kadar yıkanmaları gerekiyorsa o kadar yıkanmalıdır. Gerekirse her gün yıkayabilirsiniz. Saç şekillendirmek için kullanılan jöle, sprey ve losyon gibi ürünler saç dökülmesine neden olmazlar. Ancak saç diplerinin

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
ince telli saçlar nasıl kalınlaşır ve dolgun hacimli bir görünüm kazanır, ince telli saç kesimi ve bakımı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
Saçlarımızın tipini daha çok genetik faktörler belirlemektedir. Eğer sizin saç telinizde genetik olarak ince ise yapabileceğiniz çok fazla bir etki olmayacaktır. Ama yinede hemen vazgeçmeyin. Bu tarz ince telli saçlar içinde yapabileceğiniz etkili şekillendirme teknikleri vardır.

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Hep güzel ve bakımlı gördüğümüz ünlülerin birde günlük salaş hallerini sizlerle paylaşmak istedik.

Özel günler için kullanabileceğiniz her türlü saç stillerini sizlerle paylaştık.Bugün ise dünyaca ünlü yıldızların günlük ve salaş hallerini paylaşmak istedik.

Ünlülerin günlük yaşamlardan derlediğimiz haberimizde, onları en doğal haliyle göreceksiniz
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç kesimi bakımı ve özel maskeler ile ilgili görenlerin imreneceği şekilde saçlarınıza harika görünüm kazandırabilirsiniz. Bu 41 öneriden eminiz işinize yarayacak çok madde var.

1.Öneri : Saçlarım çok kuru diyorsanız ;
Şampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Tatil sezonunun başladığı bugünlerde denize girmek için sabırsızlandığınıza eminiz. Peki ya saç bakımınız?

Tatilde Saçlarınızı Koruyun


Yazın tadını çıkartırken saçlarınızdan olmayın!

Deniz suyunun saçlara faydası var fakat uzun süre saçlarınız deniz suyuyla kalırsa tuzlu su saçlarınızı kurutur ve mat bir görünüme sokar.

Tatilde sa
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Evinizdeki malzemeler ile ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Üstelik bu bakımlarda kimyasal hiç madde yok, tamamen doğal!
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi