Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Dökülmesi
»
Hastalıklara Bağlı Saç Dökülmesi - Saç Dökülmesi

Hastalıklara Bağlı Saç Dökülmesi - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

Her gün bir miktar saçımızın dökülmesi normal midir?

Evet. Her gün 50–100 telogen follikülün dökülmesi normaldir. Yeni kıl folikülleri oluşurken, telogen kıl ile değişerek atılır. Bu normal kıl yaşam döngüs

Her gün bir miktar saçımızın dökülmesi normal midir?

Evet. Her gün 50–100 telogen follikülün dökülmesi normaldir. Yeni kıl folikülleri oluşurken, telogen kıl ile değişerek atılır. Bu normal kıl yaşam döngüsünün sonucudur. Bir saç kökü canlı kaldığı süre içersinde ortalama 20 yeni saç teli üretir.

Hastalıklara bağlı saç dökülmesi

Normal olmayan saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

En sık neden genetik faktörlerdir. Bunun dışında yaygın olmayan birçok nedeni vardır. Tıbbi olarak saç dökülmesi, saç köklerini tam olarak yıkıma uğratarak, iz bırakan grup ve iz bırakmayan grup olarak ikiye ayrılır.

1. Skarın (nedbe-iz) mevcut olduğu saç dökülmeleri

Kıl follikülünde enfeksiyon, yanık, bazı deri hastalıkları ve tümör gibi nedenlerle geri dönüşümsüz olarak hasar görmüştür.

2. Skarın olmadığı saç dökülmeleri

Kıl follikülü hala fonksiyoneldir. Sebep olan faktörün ortadan kaldırılması çoğu zaman saç dökülmesini durdurur. Birçok nedeni vardır. Genetik saç dökülmesi en sık sebeplerdendir. Kesin nedenini belirlenmesi uzman Dermatolog muayenesi ve bazı testleri gerektirir. Doğru doktor doğru çözüm için ilk adım olabilir.

Yaygın saç kaybına neden olan faktörler nelerdir?

Tellojen effluvium olarak da adlandırılır. Hastalıklar saçların hızlı bir şekilde dökülme fazına geçmelerine neden olur.

Tükenmişlik durumu, stres, yüksek ateş, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, doğum ve emzirme, sıkı diyetler ve hızlı kilo kaybı gibi nedenlerle oluşur. Sebep olan faktörün ortadan kalkması ile düzelebilir.

Anajen effluvium

Anajen Effluvium radyasyona veya bazı kimyasal maddelere maruziyet sonrası meydana gelen ani saç dökülmesine verilen addır.

Bu tip saç dökülmesi en çok kanser hastalarına uygulanan kemoterapi veya radyoterapilerden sonra görülmektedir. Bu vakalarda saç kökleri dinlenme evrelerini atlar ve maruziyeti takiben 1–3 hafta içinde ani saç dökülmesi meydana gelir. Kemoterapinin neden olduğu Anajen Effluvium çoğunlukla geri dönüşümlüdür, oysa sebebin radyoterapi olduğu saç dökülmesi vakalarında geri dönüşüm hemen hemen imkansızdır.

Tiroit hastalıkları saç dökülmesine neden olur mu?

Evet. Tiroit bezinin hormon salgılamasında ki değişiklikler de saç kalitesinin azalmasına ve dökülmesine neden olur. TSH değerinin kontrolü ve hastalığın tedavisi gerekir.

Kansızlık (Anemi) etkili bir faktörmüdür?

Kansızlığa neden olan tüm faktörler saç dökülmesine de neden olur. Kadınlarda sık rastlanır. Eksik olan vitamin veya demirin yerine konması gerekir.

Hangi ilaçlar saç dökülmesine neden olur?

kalp hastalığı, depresyon, gut, romatizmal hastalıklar, doğum kontrol hapları, kanser ilaçları ve yüksek doz A vitamini saç dökülmesine neden olabilir.

Yumurtalık kistleri?

Hormonsal bozukluklar; kadınlarda kıllanma, adet bozukluğu ve kilo artışı ile seyreden yumurtalık kistinin de görüldüğü bir hastalık olan Polikistik over sendromuda saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biridir.

Alopesi areata nedir? ( saçkıran…!)

Adacıklar halinde, madeni para büyüklüğünde lokalize saç dökülmeleridir. Tanı için dermatolojik muayene gereklidir. Yanlış olarak halk arasında saç kıran olarak adlandırılır.

Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabilir. Çocuk ve erişkin her yaşta görülebilir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Şiddetli veya inatçı durumlarda ağızdan tedavi, sürme ilaçlar veya saç ekimi gerekebilir. Tiroit hastalıkları veya diğer sistemik hastalıklar eşlik edebilir. Mutlaka bir dermatoloji uzmanınca değerlendirilmelidir.

Traksiyonal Alopesi nedir?

Saçın sıkı bir şekilde geriye doğru bağlanmasının kıl foliküllerinde oluşturduğu kronik travma kalıcı kıl kökü hasarı ile sonuçlanabilir. Bayanlarda sıkı tokalar en önemli nedenini oluşturur. Saç ekimi bir çok hastada yüz güldürücü sonuçlar verir.

Saç koparma hastalığı nedir?

Trikotilomani olarak da adlandırılır. Çocuklar ve bazen erişkinler saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebilirler ve bunu bir alışkanlık haline getirirler. Genellikle psikolojik durumlarından dolayı ret ederler. Saç hasarı kalıcı bir karakter kazanmamışsa ilaçla tedavi ve psikiyatrik yardım vererek sorunu çözmeye yoluna gidiyoruz. Kalıcı saç dökülmesinin oluştuğu hastalarda ise saç ekimi tek çözümdür.

     Sıradaki Makale

Saç Dökülmesi Hakkında Yanlışlar ve Doğrular - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

...

Şapka, kask gibi aksesuarlar saç dökülmesini etkiler mi?

Bu bir mitostur. AGA kalıtımsal bir durumdur. Şapka takmakla bir ilgisi yoktur.

Şampuanlarla bir ilgisi varmıdır?

Şampuanlarla bir ilgisi olsaydı vücudumuzdaki tüm kılları kaybetmemiz gerekirdi.

Saçlı der

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmenizi durduracak ve dökülen saçlarınızı yeniden canlandıracak bu ürünün ayrıntıları haberimizde!

Alopecia Deri Spreyi, hem saçın dökülmesini önlemeye ve hem de saçın yeniden oluşmasına yardımcı olurken, yıpranmış ve yaşlanmış saçları onararak yeniler.Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi problemlerine karşı Dermo Clean Laboratuarları tarafından geliştirilen, Fi
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Evliliğe giden yol stresten geçiyor. Bu süreçte strese giren çiftlerin saçları dökülüyor!

Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan sürenin çiftlerde stres kaynağı olduğunu söyleyen Saç Bakım Danışmanı Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, stresi ise saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterdi.Hayatınızın en önemli kararını aldınız ve

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmesi üzerine yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen tüketici araştırması Türkiye''de üniversite okuyan kişilerin okumayanlara göre çok daha fazla saç dökülme sorunu yaşadığını ortaya koydu.Araştırmaya göre saç dökülmesi şikâyeti ile eczaneye başvuranla
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınızda kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel yöntemlerden faydalanın. Saç dökülmesine zeytinyağı ve sarımsakla karşı koyun.

Zeytinyağı ve Sarımsakla Muhteşem Saçlar

Saç dökülmesini yavaşlatan sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Sarımsağın sülfür, vitamin ve selenyum içeriği, zeytinyağının yumuşatıcı etkisiyle
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınız bir süredir dökülmeye başladı ve bu durum sizde olumsuz düşünceler mi oluşturmaya başladı?
Hemen telaşa kapılmayın!


Bazı saç dökülmeleri vardır ki onlar mevsimsel saç dökülmeleridir. Her saç dökülmesi bir hastalığa yada saçlarınız
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi