Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Bakımı
»
Saçlar - Saç Bakımı

Saçlar - Saç Bakımı

saç bakımı ipuçları
 

Saçlar canlı yapılardır. Köklerini kaybederler ise canlılıklarını da kaybederler. Normal bir kafanın saçlı derisinde 100.000-150.000 saç teli vardır. Saçın yapısındaki keratin, tırnaklarımızın da ana maddesidir. Kıl kökleri sadece el avuçlarında

Saçlar canlı yapılardır. Köklerini kaybederler ise canlılıklarını da kaybederler. Normal bir kafanın saçlı derisinde 100.000-150.000 saç teli vardır. Saçın yapısındaki keratin, tırnaklarımızın da ana maddesidir. Kıl kökleri sadece el avuçlarında ve ayak tabanlarında yer almaz. Kıl kökü yapısı bazı ufak farklar gösterse de genel olarak tüm memelilerde aynı karakteristikleri taşır.

Bir kıl kökü, epiderm ve dermanın ortaklaşa yaptıkları ve bağımsız yapılardır. Kıl kökünün en önemli kısmını dermadan gelişen dermal papilla oluşturur. Dermal papilla hücrelerin etkisi ile epidermal kökenli hücreler hızla değişerek ve keratinize olarak saç telinin yaparlar.

Tek bir saç teli 0.02 mm-0.04 mm. kalınlıktadır. 20-50 saç teli ancak yan yana geldiklerinde 1 mm''.''ik bir kalınlığa ulaşırlar. Saç telleri çok dayanıklıdırlar. Yaklaşık 60 kg''lık bir yükü taşıyabilir ve boylarının % 70''ine kadar gerilmeye dayanabilirler.

Saç telleri, cilt altındaki köklerinden günde 0.35 mm. uzarlar. Bu da ortalama ayda 1 cm''dir. Uzama hızı, kişiye, yaşa, kişinin diyetine ve strese bağlıdır. Bir saç teli, bel hizasına kadar 6 yılda uzar.

Sağlıklı bir saç teli 2-6 sene yaşar. 3 aylık son bir dinlenme döneminden sonra saç teli dökülür. Yeni bir saç teli uzamaya başlar. Saçın ömrü de uzama hızında olduğu gibi kişiye, yaşa, beslenmeye bağlıdır.

Eğer saç ömrü 2 yıl ise; o kişilerin saç boyları hiçbir zaman bel hizasına kadar gelemez.

Saçlara rengini melanin ismi verilen bir pigment verir. Melanafor isimli bir yapı, saç teline ne kadar melanin yollarsa saçın rengini belirler. Çok miktarda melaninin yollanması siyah-kahverengi saçlara neden olurken az miktarda melanin sarı saçlara neden olur. Bazı bilim adamları UV ışınların da saç renginin belirlenmesinde önemli olduğunu söylemektedirler.

Saçlar, kimyasal yapılarındaki hidrojen bağları nedeni ile elastik bir yapıdadır. Bu bağlar, elektromagnetik bağlardır. Sulu ortamlarda kırılırlar . Saça elastikliğini veren bu bağların kırıldığı durum, saçların en zayıf olduğu durumdur. Ortamın pH''sı ve ortamdaki elektrolitlerde ( potasyum, magnezyum ve sodyum) bağların kuvvetini etkiler. Özellikle asitli solüsyonlar hidrojen bağlarını kuvvetlendirir.

Saçların çalkalama suyuna sirke konmasının verdiği sağlamlık eskiden beri bilinmektedir. Şampuan ve saç conditionerlerinin seçimi bu nedenlerle çok önemlidir. Hava kirliliği, stres ve diğer faktörler etkisi ile zarar gören ve zayıflayansaçların bakımı için kullanılacak kozmetik seçimi son derece önemlidir. pH 3.0 den az ise saçlar zarar görürken 3-3.5 arsında optimum etki göstermektedir.

     Sıradaki Makale

Clear - Saç ve Şampuan

saç bakımı ipuçları
 

...

Baş derisindeki ölü hücrelerin kuruyarak dökülmesi sonucu ortaya çıkan kepek problemi kadın erkek herkesin korkulu rüyasıdır.
Kepek denilince akla ilk olarak gelen, dünyanın en ünlü şampuan ve saç bakım ürünü Clear, yeni geliştirdiği eşsiz formülü sayesinde kepek sorununu tamamen ortadan

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
ince telli saçlar nasıl kalınlaşır ve dolgun hacimli bir görünüm kazanır, ince telli saç kesimi ve bakımı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
Saçlarımızın tipini daha çok genetik faktörler belirlemektedir. Eğer sizin saç telinizde genetik olarak ince ise yapabileceğiniz çok fazla bir etki olmayacaktır. Ama yinede hemen vazgeçmeyin. Bu tarz ince telli saçlar içinde yapabileceğiniz etkili şekillendirme teknikleri vardır.

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Hep güzel ve bakımlı gördüğümüz ünlülerin birde günlük salaş hallerini sizlerle paylaşmak istedik.

Özel günler için kullanabileceğiniz her türlü saç stillerini sizlerle paylaştık.Bugün ise dünyaca ünlü yıldızların günlük ve salaş hallerini paylaşmak istedik.

Ünlülerin günlük yaşamlardan derlediğimiz haberimizde, onları en doğal haliyle göreceksiniz
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç kesimi bakımı ve özel maskeler ile ilgili görenlerin imreneceği şekilde saçlarınıza harika görünüm kazandırabilirsiniz. Bu 41 öneriden eminiz işinize yarayacak çok madde var.

1.Öneri : Saçlarım çok kuru diyorsanız ;
Şampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Tatil sezonunun başladığı bugünlerde denize girmek için sabırsızlandığınıza eminiz. Peki ya saç bakımınız?

Tatilde Saçlarınızı Koruyun


Yazın tadını çıkartırken saçlarınızdan olmayın!

Deniz suyunun saçlara faydası var fakat uzun süre saçlarınız deniz suyuyla kalırsa tuzlu su saçlarınızı kurutur ve mat bir görünüme sokar.

Tatilde sa
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Evinizdeki malzemeler ile ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Üstelik bu bakımlarda kimyasal hiç madde yok, tamamen doğal!
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi