Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Doğal Bakım
»
Saçlar Neden Yıpranır ? - Saç Doğal Bakım

Saçlar Neden Yıpranır ? - Saç Doğal Bakım

saç bakımı ipuçları
 

Saç gerek kimyasal işlemler (boya, perma, röfle gibi), gerekse çevresel faktörler (güneş, hava kirliliği, su, rüzgar gibi) yüzünden yoğun bir yıpratıcı etkiye maruz kalır. Ve bu etkenler direkt olarak saçın yapısı üzerinde olumsuz etki yaratırlar

Saç gerek kimyasal işlemler (boya, perma, röfle gibi), gerekse çevresel faktörler (güneş, hava kirliliği, su, rüzgar gibi) yüzünden yoğun bir yıpratıcı etkiye maruz kalır. Ve bu etkenler direkt olarak saçın yapısı üzerinde olumsuz etki yaratırlar. Saçta en sık karşılaşılan problemler arasında şunlar bulunuyor:

Aşırı yağlanma
Kıl folikülünün çevresindeki yağ bezinin büyük olması nedeniyle fazla yağ salgılanması meydana gelir. Ayrıca yanlış ürün kullanımı da aşırı yağlanmaya yol açabilir. Yağlı saça uygun bakım ve kürlerin uygulanmasıyla bu problem çözülebilir. Ayrıca yağlı saçların sık sık yıkanması gerekir.

Kuruma
Kimyasal işlemler sonucu saç yoğun nem kaybına uğradığından, saç teli ve derisinde kuruma görülür. Kuru saçların canlı görünmesi için mutlaka bakıma ihtiyaçları vardır.

Kepek
Hormon tedavisi, antibiyotik kullanımı, alerjik saç derisi (genelde uzun süre kepek şampuanı kullanan kişilerde görülür) saçların kepeklenmesine yol açar. Ayrıca saçı iyi durulamama ve saçta birikinti yapan şekillendirici ve bakımlar da kepek oluşumuna neden olur. Saç derisini ölü deri hücrelerinden arındırıcı bakımlar uygulayarak saçınızın kepeklenmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca kepek şampuanları ve kremleri de fayda sağlar. Kepek sorunu olanların, mutlaka saçlarını şampuan yaptıktan sonra iyice durulamaya özen göstermeleri gerekir.

Dökülme
Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Başlıca nedenleri, saç folikülünün uzadığı yuvanın tıkalı olması (bu duruma aşırı yağlanma, kepek, metal kalıntısı, kirlenme ve ölü deriler sebep olur), genetik problemler, dengesiz beslenme, hormonal dengesizlik, stres, mevsim değişikliği de olarak sıralanabilir. Saç dökülmesine çözüm bulabilmek için, önce dökülmenin nedenini tespit etmek gerekir.

Saç tellerinin kırılması
Boya, perma, röfle gibi kimyasal işleme maruz kalan saçlarda en çok gözlenenler; saçın nemini kaybetmesi ve saç uçlarındaki kırılmalardır. Saç telinde gerekli miktarda su molekülünün bulunmaması halinde saç teli elastikiyetini kaybeder ve kimyasal bağlarında zayıflama meydana gelir. Böylece saç uçları kırılır. Kimyasal işlemlerin dışında, yanlış fırçalama, güneş ışınları, deniz kumu ve rüzgar da saç tellerinin kırılmasında büyük bir etkendir. Saç tellerinin kırılmasını engellemek için, saçlara haftada bir nem maskesi uygulanmalı

Saçlarınız stres ve gerginlikten etkileniyorsa:
Bir yumurta sarısı ve 150 gr. yoğurdu karıştırıp saçlarınıza iyice yedirin. 10 dakika kadar bekletip saçlanıza masaj yaptıktan sonra, saçlarınızı soğuk su ile iyice durulayın.

Aromaterapi!
Kullandığınız şampuanın içine bir ölçü bitkisel yağ eklediğiniz taktirde, saçlarınız çok daha hacimli, rahat ve bakımlı olacak. Saç tipi Bitkisel yağ Kuru Lavanta Yağlı Limon Normal Elma ağacı

Kuru saçlar için:
İki yumurta, bir çay kaşığı mayonez ve bir çay kaşığı zeytinyağını mikserde iyice karıştırın. Bu karışımı saçınız kuruyken uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Temizleme işlemi sırasında ise sadece şampuan ve saç kremi kullanarak bol suyla durulayın.

Saçların parlaması için:
A. İki adet ıhlamur çayı poşetini bir fincan suda bekletin ve saçlarınızı şampuan yaptıktan sonra ıhlamur çayı ile saçlarınızı durulayın. Aynı şeyi sirke ile de deneyebilirsiniz ama sirkeyi uyguladıktan sonra, kötü kokmaması için saçlarınızı duru su ile çalkalamayı unutmayın! B. Şampuanınıza bir ölçü gül yağı ve iki çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımı saçlarınıza iyice yedirdikten sonra 15 dakika kadar bekleyin ve durulayın!

Düz saçlar için;
İki çay kaşığı zeytinyağı ve saç kremini iyice karıştırın ve saçlarınıza yedirin. İyice yedirdikten sonra saçlarınızı yumuşak bir şekilde tarayın. Daha sonra başınıza ılık suda beklettiğiniz bir havluyu sarın ve 30 dakika kadar bekleyin. Sonra da saçlarınızı şampuanla yıkayın!

Saç bakımında yapılan yanlışlıklar
Kimileri saçlarına büyük özen gösterdiklerini düşünerek, farkında olmadan birçok yanlış yapar. Dermatologlar, bu yanlışların da saçların yıpranmasına, zayıflamasına ve kötü görünmesine sebep olduğunu belirtiyor. Saclarınızın güzelliğini koruyabilmesi için, onların bakımını ihmal etmemelisiniz.

En sık yapılan yanlışlar şunlardır:
* Aşırı jöle veya sprey kullanımı
* Saç renginin sık sık değiştirilmesi
* Sık perma yaptırmak
* Aşırı güneş ışıkları
* Gereksiz yoğun saç bakımları
* Protein içeriği az olan diyetler
* Saçların kuruyken fönlenmesi
* Saçları sert fırçalarla aşırı fırçalamak

Eğer saçlarınız kıvırcıksa, saçlarınızı yıkadıktan sonra kesinlikle fırçalamayın. Doğal buklelerinizi öldürmek istemiyorsanız, havlu yardımıyla ya da fön makinesiyle saçlarınızı kurutabilirsiniz. Saçlarınızın kabarmasını ve saman gibi görünmesini istemiyorsanız, onları asla geriden taramayın. Saç kreminizi saç cinsi ve renginize göre seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu arada saç uçlarınız için özel bakım kremleri de uygulayabilirsiniz

Başımızın tacı saçlarımız!
Bir kadının makyajından, kıyafetine kadar bütün güzelliğini saçları tamamlar. Daha güzel görünmenin sırrı, galiba biraz da bakımlı, sağlıklı ve çekici saçlarda gizli...

İşin sırrı durulamada
Güzel saçların sırrının şampuan yaptıktan sonra iyice durulamak olduğunu hepimiz biliyoruz. Saçlarınızı yeterli miktarda duruladığınıza inansanız bile, durulama işlemine devam edin. Saçta kalan şampuan kalıntıları, saçları mat ve yapışkan gösterecek; aynı zamanda kirlere davetiye çıkaracaktır. Mümkünse durulama işlemini soğuk su ile yapın ki, hem saç deriniz rahatlasın hem de gözenekler kapansın.

Saç kremi kullanın
Saçların cinsi ve durumu, genler ve yemek yeme alışkanlığına bağlı olarak gelişir. İçeriğinde bol taze meyve ve sebze olan bir protein diyeti sayesinde saçlarınız canlılığına kavuşacaktır. Bunun yanı sıra düzenli olarak saç kremi kullanmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü saç kremleri saçların elektriğini alıp, keratin pulcuklarından arınmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar.

Bunları unutmayın!
* Saçlarınız ıslakken asla fırçalamayın; sadece tarak kullanın. Saçlarınızı yıkadığınız zaman mümkün olduğunca kurutma makinesi kullanmaktan kaçının; bırakın kendiliğinden kurusunlar! Ama ille de saçlarımı makine ile kurutacağım diyorsanız, fön makinesini saçınıza 15 cm. uzaktan tutarak saçlarınızı kurutun.

* İnce ve metal telli fırçalar kullandığınız takdirde saçlarınız pırıl pırıl bir görünüm kazanacak! Fön sırasında saçlara daha fazla ısı verdiği için metal fırçalar, saçı daha fazla parlak ve düz yapıyor.

* Saçlarınız kısa ve karışık bir kesime sahip ise, sık ve ince telli fırça kullanın. Kısa saçlarınıza dolgunluk kazandırmak ve karışık bir hava yaratmak için bu öneriyi dikkate almanızda yarar var.

* Saçlarınızda doğal bir hava yaratmak için yumuşak ve yuvarlak başlı fırçalardan kullanın. Bu tip fırçalar özellikle uzun saçları kökten uca kadar doğal ve ince gösterebilmek için oldukça ideal!

* Saçlarınızda doğal röfleler ve parlaklık istiyorsanız, her gün bir limon suyunu saçlarınıza iyice yedirin

Saç tipine göre bakım önerileri
Dermatologlar, her saç tipinin bakımının ayrı olduğunu ve uygulamasının ayrı bir özen istediğini belirtiyor.

Yağlı saçlar
Yağlı saç tipine sahip olanlar yıkamada aşırı sıcak su kullanmaktan kaçınmalı ve saçlarını ılık suyla yıkamalı. Yıkama sıklığı yağlanma oranına göre değişebilir. Saçları yağlı olanlar, saçlarını yıkadıktan sonra saç kremi kullanmaktan kaçınmalı. Ayrıca saçlar sıcak fönle kurutulmak yerine, kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır. Yıkama esnasında yağlı saçlar için geliştirilmiş özel şampuanlar tercih edilmelidir.

İnce telli saçlar
Sert fırça kullanımı, aşırı fırçalama ve sıcak fön ince telli saçlar için çok zararlıdır. Saç kremi, sadece kuru yapıda olan saçların uç kısmına uygulanmalıdır. Saçı dolgun göstermek için kat kat kesilmiş saç modeli tercih edilebilir. Ayrıca saçları dolgun gösteren spreyler ve saç köpükleri de kullanılabilir. İnce telli saçlara sahip olanların, mutlaka ayda bir kuaförde saç bakımı yaptırmalarında fayda var.

Yıpranmış saçlar
Yıpranmış saçların yeniden canlanabilmesi için bir süre dinlendirilmeleri gerekir. Renk açma işleminden, boyadan, sıcak fönden ve permadan kesinlikle kaçınılmalı. Saçlarınız eğer çok yıpranmışsa, kestirmeniz doğru olur. Çünkü yıpranmış saçlar, sağlıksız bir görünüme sebep olur. Saçın yapısını onarıcı maskeler, ampuller ve saç kremleri kullanarak, saçlarınıza eski güzelliğini kazandırabilirsiniz.

     Sıradaki Makale

Sıkça Sorulan Sorular - Saç Bakımı

saç bakımı ipuçları
 

...

Ağarma

Saça rengini veren melanin pigmentlerinin yeterince üretilememesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Yeterince melanin bulunmaması sonucu saçın ağarması veya saçın beyazlaması olarak adlandırı

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Kuru ve yıpranmış saçlarınıza çare olması için onlarca saç bakımı ürünü denediniz fakat fayda etmedi mi? Haberimizdeki yağlar ile saçlarınıza bakım yapabilir, kurumuş saçlarınız yerine ışıldayan sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Tamamen doğal bu yağlar saç bakımında muhteşem etkiler yaratıyor.
Hindistancevizi yağı
Hindistan''da kadınlar, asırlardır, saçlarının güzelliği için hindistancevizi yağına güvenirler. Hindistancevizinin içinde bulunan zengin içerikli yağ, saçın nemini içine hapseder ve saçta çok hoş, tropikal bir koku k
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Fas kadınlarınız güzellik sırlarından olan Argan Yağının mucizevi etkilerine inamayacaksınız. Yaşlanma, tırnak bakımı ve saç bakımı gibi her türlü şeye faydalı olan bu yağa öyle ki altın sıvı diyorlar.
Saç bakımında doğal yöntemler arayanlar için müthiş bir seçenek olacak. Saçınıza zarar verebilecek her türlü dış etkenlerden korur
ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar.

İçeriğindeki yağ asitleri ve E vitamini ile saç
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınızın her zaman sağlıklı ve dolgun olması için basit detayları bilmeniz yeterli!

Haberimizdeki 10 öneri ile saçlarınız eski ışıltısına ve sağlığına kavuşacak,
güzelliğinize güzellik katacaksınız...

Sağlıklı ve Dolgun Saçlar için 10 Öneri <
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Sağlıklı ve bakım saçlar için kimyasal saç ürünleri uygulamaktan sıkıldıysanız, sizler için bir haberimiz var.

Doğal yollarla saçlarınızın dökülmesini durdurabileceksiniz. Hemde her türlü saç sorunlarına karşı çö

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 

Bakımlı ve uzun saçları kuşkusuz ki herkes ister. Sizler için saça iyi gelen ve saçınızı sağlığına kavuşturacak çok özel yağ tedavilerini haberimizde derledik.
Hintyağı, zeytinyağı,bal ve kakao yağı gibi evde bulabileceğin

saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    özlem
saç bakımı püf noktaları    04.11.2012
yorum saç için    Saçım kısa ve dalgalı her gün düzleştiriyorum sacımı kestırelı 1.5 ay olmasına ragmen sacım yıprandı ve bunu sonucunda kel kalacagımdan korkuyorum lutfen yardımcı olurmusunuz?

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    İMDAT
saç bakımı püf noktaları    28.01.2010
yorum saç için    BENİM SAÇIM ÇOK KALIN YAĞLI VE SERT. NE YAPACAM BİLEMİYORUM BU SİZİN ÖNERMİŞ OLDUĞUNUZ YÖNTEMLERİ UYGULAYACAM. İNŞALLAH İYİ BİR SONUÇ ALIRIM ÇÜNKÜ UMUDUMU TAMAMEN KAYBETTTİM

     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi