Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Dökülmesi
»
Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi Terimleri Sözlüğü - Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi Terimleri Sözlüğü - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

Aldakton : Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmesine karşı kullanılan yüksek tansiyon ilacı spiralakton''un piyasa ismidir.

Alopesi : Tıp

Aldakton : Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmesine karşı kullanılan yüksek tansiyon ilacı spiralakton''un piyasa ismidir.

Alopesi : Tıp dilinde saç dökülmesine verilen ad.
Anagen: Bir saç telinin uzama sürecine verilen ad. Genellikle 1 ila 7 yıl arasında sürer.

Androgenetik Alopesi : Erkek tipi saç dökülmesi ya da erkek tipi kellik adı da verilen en sık görülen saç dökülmesi şekli. Dehidrotestosteron adı verilen hormon tarafından tetiklenen ve erkeklerde (bazen kadınlarda da) saç foliküllerinin zamanla incelmesine hatta tamamen kaybına yol açabilen ırsi durum. Ergenlikten itibaren herhangi bir yaşta, saç çizgisinin geriye çekilmesi ve tepedeki saçın incelmesi/dökülmesi ile başlayabilen bu durum, tepe kısmının tamamen kelleşmesine de yol açabilir. Kafanın yan taraflarındaki ve arkasındaki saçlar genel olarak erkek tipi saç dökülmesinden etkilenmezler.

Dehidrotestesteron (DHT) : Saç kökünün minyatürize olmasına ve saçın dökülmesine neden olan erkeklik hormonu. DHT, erkeklik hormonu testesteron''un 5 alfa redüktaz enzimi ile etkileşiminden oluşmaktadır.

Finasterid : Prostat büyümesine karşı kullanılan ve Proscar adıyla satılan ilacın ana maddesi. Finasterid ana maddesinin 1 mg''lıkları ise artık Propecia adı altında saç dökülmesine karşı kullanılıyor. Vücuttaki 5 alfa-redüktaz adlı enzimi izole ederek saç dökülmesine neden olan dehidrotestesteron''un oluşumunu önlüyor.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) : Her bir foliküler ünitenin tek tek, çevre dokulara zarar vermeden, özel aletlerle çıkarılması yöntemi. Deriyi keserek şerit çıkarılmadan ve dikiş atılmadan gerçekleştirilen bir saç ekim tekniğidir. Saç köklerinin zarar görmeden çıkarılabilmesi için çapı 1mm veya daha küçük punçlar kullanılmaktadır. Kesme, dikme gibi işlemler olmadığından greftlerin çıkarıldığı yerlerde oluşan minicik yara kabukları dışında bu yöntemden belirgin bir iz kalmaz. Dünyada ilk kez 2003 yılında uygulanmış, yeni bir tekniktir. Nakil için sırt, göğüs, koltukaltı, bıyık, sakal, vb., vücudun diğer kıllı alanları da kullanılabilir.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) : Ensenin üzerindeki bölgeden şerit şeklinde bir saçlı derinin çıkartılarak bu deri şeridindeki saç köklerinin bir ila üçlü gruplara bölünüp, saçsız alanlara nakledilme yöntemidir.

Foliküler Ünite Grefti : Tek bir foliküler ünite''den oluşan bir greft.

Foliküler Ünite Mikro-Greftleme : Çok sayıda foliküler ünitenin donör bölgeden çıkartılarak (genelde uzun bir şerit veya elips şeklinde) ardından mikroskop altında birer foliküler ünite içeren greftlere ayrılması yöntemi.

Greftleme : Dökülmeye dirençli saç barındıran deri parçalarının donör bölgeden çıkarılarak saçsız ya da seyrek saçlı bölgeye nakledilmesi için yepılen çeşitli işlemler. Bu uygulamaların en gözde olanları mikrogreftleme (1-2 saç) ve minigreftleme''dir (3-8 saç).

Lazer Tarağı : Düşük lazer üreten ve elde kullanılan ilk lazerli alettir. Lazer fototerapinin etkisiyle hücre fonksiyonlarını olumlu etkileyerek 8-12 hafta içerisinde saçları kalınlaştırdığı ve daha sağlıklı görünüm kazandırdığı biliniyor.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi : Kadınlarda saç çizgisinin gerisindeki saçların incelmesi ya da dökülmesiyle kendini gösteren ırsi saç dökülmesine verilen ad.

Kafa Derisinin Küçültülmesi (Scalp Reduction) : Başın yanlarındaki ve tepesindeki saçsız bölgeden deri, şerit şeklinde çıkarılarak atılır. Kafa derisinin doğal esnekliği, kesilen bölgenin çevresindeki saçlı deriyi esneterek ve birbirine yaklaştırarak dikilmesini mümkün kılar. Daha çok tepesi açılmış olan ve cilt elastikiyeti fazla olan kişilerde tercih edilir. Yinelenmesi gerekebilir. Alopesi Reduction.

Katagen : Saçın Anagen (uzama) ve Telogen (dinlenme) dönemleri arasındaki ara süreçtir.

Makro-greft (Plug) : Saç ekiminin ilk başladığı yıllarda uygulanan bu yöntemde saç kökleri enseden iri punchlarla (3-5 mm) alınıyordu. Bu şekilde alınan saç gruplarının her biri 10-12 kadar saç kılı içermekteydi. Hiç bir işleme tabi tutulmadan alıcı alana yerleştiriliyordu.

Mikro-greft : Donör bölgeden bir mikropunçla elde edilen veya yuvarlak bir greftten kesilen 1 ya da 2 saçlı greft. Mikrogreftler, genelde bir mikroiğne ya da punç vasıtasıyla kafaderisine açılan deliklere yerleştirilirler.

Mini-greftler : Ya, 3 veya 4 saçtan oluşan (küçük minigreft) ya da 5 veya 6 saçtan oluşan (büyük minigreft) greftler.

Minoxidil : Yüksek tansiyon tedavisi için ağızdan alınarak kullanılan bir ilaç. Aynı ilacın tablet değil de losyon olarak üretilen şekli, Rogaine piyasa adıyla saç dökülmesine karşı kullanılıyor.

Multi-ünite Greftler (MUG) : Tek bir greftin içinde 2 ya da daha fazla foliküler ünite barındıran greftler. Bu terim daha eski minigreftlerin yerini aldı. Günümüzde MUG''lar, greft başına 2-6 foliküler ünite kapsıyor.

Propecia : Finasterid maddesinin 1mg''lık dozuna verilen piyasa adı. Propecia, yani 1 mg''lık Finasterid, erkek tipi saç dökülmesine karşı başarıyla kullanılıyor ancak kadınlarda kullanımı sakıncalı olabiliyor.

Retin-A : Aslen sivilce, akneye karşı kullanılan bir ilaç olan Retin-A''nın, bazı vakalarda, özellikle Minoxidil ile birlikte kullanıldığında, saç dökülmesine karşı da etkili olabildiği gözlenmiştir. Ancak zaman zaman kafa derisinde şiddetli kaşıntıya yol açarak saç dökülmesini daha arttırabildiği de görülmüştür. 

Yuvarlak Şekilli Greft : Saç ekiminde kullanılan ilk greft tipi. Çok çeşitleri vardır. Değişik boylardaki punçlar vasıtasıyla büyük bir yuvarlak greftte 20 veya daha fazla saç olabilir. Donör bölgeden cerrahi yöntemlerle çıkartılan yuvarlak greft ya olduğu gibi kullanılabilir ya da mikro-, mini- ya da slit greftler için daha küçük parçalara bölünebilir.

Saç Ekonomisi : Yalnızca sınırlı ya da azalan miktarda saç olduğunu ancak saçlar azaldıkça saça duyulan talebin arttığını iddia eden teori.

Saç Flepleri (Kafa Derisi Rotasyon Flepleri) : Başın yanlarındaki ve arkasındaki geniş saçlı bölgeleri başın ön ve orta alanlrına çevirmek. Doku genişleticiyle kullanıldığında daha etkili.

Saç Folikülü : Saç yenileme ameliyetı sırasında donör bölgeden çıkarılarak saçsız bölgeye ekilen bir saç teliyle kökü.

Saç Greftleri : Verici (donör) bölgeden çıkartılarak saçsız bölgeye nakledilmek için hazır olan saç folikülleri. Greftler değişik büyüklüklerde ve şekilde olabilir. Yuvarlak şekilli punç greftler yaklaşık olarak 10-15 saç teli içerir. Daha küçük mini-greftler ise 2-4 saç teli içerir. Saç derisini şekillendirmek amacıyla şeritler halinde yerleştirilen slit greftler yaklaşık 10 saç teli içerir. Strip greftler ise daha uzun ve incedir ve yaklaşık 30-40 saç teli içerir. Her greftteki saç foliküllerinin sayısı kullanılan saç nakil tekniğine göre değişir. Her bir greft tek bir saç folikülü içerebileceği gibi tek bir foliküler ünite, birden fazla foliküler ünite ya da 20 hatta daha da fazla folikül de içerebilir.

Saç Çizgisinin Düzeltilmesi : Geçmişte eski tekniklerle yapılmış, kötü görünümlü saç ekimlerini düzeltmek için daha yeni, daha hassas greftleme tekniklerinin kullanılması.

Saç Nakli : Donör bölgeden alınan saç foliküllerini saçsız ya da az saçlı bölgeye nakleden cerrahi teknik.

Slit Greft : Doğrudan donör bölgeden elde edilen ya da daha büyük bir yuvarlak greftten ayrılan saç bir skalpelin ucuyla deride açılan bir kesiğe yerleştirilir.

Strip Greft : Slit greftlerden daha uzun ve incedir. Yaklaşık 30-40 saç teli içerir.

(International Society of Hair Restoration Surgery ve American Hairloss Org.)

     Sıradaki Makale

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Teşhis - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

...

Erkek tipi saç dökülmesini doğru olarak teşhis edebilmek için, saç kaybının şekli ve saçların görünümünün yakından incelenmesinin yanısıra diğer aile bireylerinde meydana gelmiş saç dökülmesiyle ilgili sorular sorulm

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmenizi durduracak ve dökülen saçlarınızı yeniden canlandıracak bu ürünün ayrıntıları haberimizde!

Alopecia Deri Spreyi, hem saçın dökülmesini önlemeye ve hem de saçın yeniden oluşmasına yardımcı olurken, yıpranmış ve yaşlanmış saçları onararak yeniler.Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi problemlerine karşı Dermo Clean Laboratuarları tarafından geliştirilen, Fi
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Evliliğe giden yol stresten geçiyor. Bu süreçte strese giren çiftlerin saçları dökülüyor!

Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan sürenin çiftlerde stres kaynağı olduğunu söyleyen Saç Bakım Danışmanı Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, stresi ise saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterdi.Hayatınızın en önemli kararını aldınız ve

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmesi üzerine yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen tüketici araştırması Türkiye''de üniversite okuyan kişilerin okumayanlara göre çok daha fazla saç dökülme sorunu yaşadığını ortaya koydu.Araştırmaya göre saç dökülmesi şikâyeti ile eczaneye başvuranla
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınızda kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel yöntemlerden faydalanın. Saç dökülmesine zeytinyağı ve sarımsakla karşı koyun.

Zeytinyağı ve Sarımsakla Muhteşem Saçlar

Saç dökülmesini yavaşlatan sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Sarımsağın sülfür, vitamin ve selenyum içeriği, zeytinyağının yumuşatıcı etkisiyle
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınız bir süredir dökülmeye başladı ve bu durum sizde olumsuz düşünceler mi oluşturmaya başladı?
Hemen telaşa kapılmayın!


Bazı saç dökülmeleri vardır ki onlar mevsimsel saç dökülmeleridir. Her saç dökülmesi bir hastalığa yada saçlarınız
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi