Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Dökülmesi
»
Rogaine (Minoxidil) - Saç Dökülmesi

Rogaine (Minoxidil) - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

Minoxidil solüsyon, yani piyasada satılan adıyla Rogaine %2 ve Rogaine %5'lik solüsyonlar, hem kadınlarda hem de erkeklerdeki erkek tipi genetik saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır. Her tür saç dökü

Minoxidil solüsyon, yani piyasada satılan adıyla Rogaine %2 ve Rogaine %5'lik solüsyonlar, hem kadınlarda hem de erkeklerdeki erkek tipi genetik saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır. Her tür saç dökülmesinde işe yaramadığı bilindiği için kullanmaya başlamadan saç dökülmenizin türünü öğrenmeniz gereklidir. Minoxidil, özellikle saçları yeni yeni dökülmeye başlamış genç erkeklerde daha etkili. Kalp ve damar rahatsızlığı olanların ilacı kullanmaya başlamadan mutlaka doktora danışmaları gerekiyor.


Minoksidil nedir?
Minoksidil bir vasodilatör'dür. Yani, damarları gevşeterek genişlemelerini sağlayan damar açıcı bir ilaçtır. Damarların genişlemesi yoluyla tansiyonu düşürerek, kalbin daha rahat kan pompalamasını sağlar. Minoxidil, her ne kadar aslen tansiyon düzenlemek amacıyla kullanılmaya başlanmış olsa da, ilacı kullananlarda kıllanma gibi yan etkiler görülmesi nedeniyle son yıllarda geliştirilen Minoxidil'in solüsyon hali, saç dökülmesine karşı etkili bir tedavi yöntemi olarak piyasaya sunulmuştur.

Tansiyon hapı olarak kullanılan Minoxidil tabletten geliştirilen yüzde 2'lik Minoxidil solüsyon, 1980'li yılların sonlarından bu yana hem erkek hem de kadınlarda görülen ırsi saç dökülmesini tedavi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Piyasada Rogaine %2 ismiyle reçetesiz olarak satılan Minoxidil solüsyon, kadınlar için son derece sakıncalı olan Finasterid'in aksine, kadınlarda görülen saç dökülmesinin tedavisi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından resmen onaylanmış tek ilaçtır.

Aynı zamanda FDA tarafından saç dökülmesine karşı kullanılmak amacıyla onaylanmış ilk ilaç olan Rogaine'in, piyasaya ilk çıktığında büyük ilgi görmesine karşın, zaman içinde medyanın yarattığı "mucize ilaç" beklentilerini pek karşılayamadığı görüldü.

Rogaine nasıl etki ediyor?
Minoxidil (Rogaine) kafa derisinde sağlıklı saç çıkması arzu edilen bölgelere doğrudan sürülmektedir. Rogaine solüsyon'un normalde, günde 2 kere kafaderisine tatbik edilmesi önerilse de, uzun saçı olanlar için bu oldukça zor olmaktadır.

Minoxidil'in saç çıkarıcı yönü, tamamen tesadüf eseri keşfedilmiştir. Aslen, damarları açarak tansiyonu düşürecek bir yüksek tansiyon hapı olarak geliştirilen Minoxidil'in saç folikülleri ve saçın uzama hızı üzerinde de etkili olduğu ortaya çıktı. Minoxidil'in damar açıcı özelliğinin mi saç köklerini etkileyip etkilemediği halen bilinmiyor.

Rogaine'in etkisi ne kadar zamanda görülüyor?
Minoxidil'in bir işe yarayıp yaramadığını anlamak için 3 aydan 9 aya kadar beklemek gerekebiliyor. Ayrıca ilacı kullanan bir çok kişinin fayda görmediği belirtiliyor.

Rogaine kullanıcılarının en çok şikayet ettiği yan etkiler neler?
Minoxidil solüsyon kullananların en yaygın şikayeti, kafa derisinde kepeklenme ve kaşıntı.
Ayrıca, ilaç ilk dönemler, saç dökülmesini geçici olarak şiddetlendirebiliyor.

Yüzde 2'lik solüsyondan daha etkili olan Minoxidil %5, çoğu durumda saç dökülmesine karşı önerilmiyor. Yüzde 5'lik solüsyon, kafa derisinden başka alın, kulak gibi yanlışlıkla  değdiği yerlerde de kıllanmaya neden olabiliyor.

Daha seyrek olarak rastlansa da Minoxidil, kimi kişilerde ciltte kızarıklığa, döküntüye neden olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden birinin görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza danışın:

 •  Vücuttaki ince tüylerin renginde koyulaşma ya da uzama.
 •  Başdönmesi.
 •  Göğüslerde hassasiyet.
 •  Ciltte döküntü.
 •  Başağrısı.
 •  Mide bulantısı.
 •  Kusma.
 •  İlacın tatbik edildiği bölgede sivilcelenme.
 •  Kafaderisinde yanma.
 •  Saç dökülmesinin şiddetlenmesi.
 •  Saç köklerinde şişlik ya da acı.
 •  Ciltte kızarıklık.
 •  Yüzde şişkinlik.

 • Rogaine'in bana yarayıp yaramayacağını nasıl bilebilirim?
  Yüzde 2'lik Rogaine'in, erkeklerde yüzde 30 oranında, kadınlarda ise bundan biraz daha yüksek bir oranda başarı gösterdiği belirtiliyor.
  Erkeklerde yüzde 30 oranında etkili olan %2'lik Minoxidil solüsyonun, kadınlarda erkeklerde olduğundan daha etkili olduğu bildiriliyor.
  %5'lik Minoxidil solüsyonun ise başarı oranları bundan biraz daha yüksek.
  Minoxidil'in etkisinin kişiden kişiye neden bu kadar değişiklik gösterdiği bilinmiyor. Kimse önceden Minoxidil'in kimlerin tedavisinde etkili olup olmayacağını söyleyemiyor.

  Yüzde 2'lik solüsyonu 6 ay kullandıktan sonra bir etkisini görmezseniz ve (yüzde kıllanma gibi) herhangi bir yan etkiden şikayetçi değilseniz, Minoxidil %5'e geçebilirsiniz.
  Yapılan araştırmalar, bu ilacın saçları dökülmeye başlayalı çok olmamış, genç hastalarda en çok işe yaradığını gösteriyor.

  Minoxidil kadınlarda daha etkili
  Kadınlarda erkeklerden daha etkili olduğu belirlenen Minoxidil'in gebe kadınlara etkisi araştırılmamış. Yine de eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

  Minoxidil solüsyonun emzirme yoluyla bebeklere geçip geçmediği bilinmiyor. Ancak Minoxidil tabletin anne sütüne geçtiği bilindiğinden, emziren kadınların Minoxidil solüsyonu kullanmaları da önerilmiyor.

  Rogaine ile birlikte başka ilaçların kullanımı
  Rogaine solüsyon kullanmaya başlamadan önce, özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü ya da vitamin gibi başka ilaçlar da kullanıyorsanız doktorunuza danışmanız tavsiye ediliyor. Minoxidil gibi kafa derisine tatbik edilen aşağıdaki ürünlerden birini kullanmanız, istenenden daha fazla Minoxidil'in vücut tarafından emilmesine ve istenmeyen yan etki riskinin artmasına neden olabilir:
 •  Tretinoin (Retin-A)
 •  Petrolatum (Vazelin)
 •  Corticosteroidler (Kortizon benzeri ilaçlar).
Rogaine kullanmayı bırakırsam saçlarım yeniden dökülmeye başlar mı?
Diğer saç ilaçlarında olduğu gibi, Rogaine kullanımı sırasında yeniden çıkmaya başlayan saçlar, ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra dökülecektir. Bu genelde, ilacı bıraktıktan sonraki 12 ay içinde gerçekleşir.

Rogaine'in tatbiki
İlacı tatbik etmeden önce saçınızın ve kafa derinizin tamamen kuru olduğundan emin olun.
Gereken miktarı saç çıkmasını istediğiniz bölgeye ortasından başlayıp kenarlara doğru tatbik edin.
Solüsyonu sürdükten sonraki 4 saat boyunca saçınızı şampuanlamayın.
İlacı sürmeniz biter bitmez ellerinizi yıkayın ki, istemeden vücudunuzn başka bölgelerine de sürülmesin.
İlacı tatbik ettikten sonra kafa derisini saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmayın, saç kurutma makinesi ilacın etkisini azaltabilir.
Minoxidil leke bıraktığından, ilacı tatbik ettikten sonra 2-4 saat kadar tamamen kurumasını beklemelisiniz.
Kafaderisinde döküntü, güneş yanığı, vb olursa, ilacı tatbik etmeden doktorunuza danışmalısınız.

Uyarılar
Minoxidil kullanmaya başlamadan önce saç kaybınızın türünün ne olduğunu öğrenmelisiniz. Bazı durumlarda yarardan çok zararı dokunabilir. Bir doktor ya da dermatologa görünerek sizde Alopeci Areata veya Telogen Effluvium (aşağıdaki sözlüğe bakınız) olup olmadığını öğrenin. Eğer öyleyse, Minoxidil tedavisi işe yaramayacaktır.
Minoxidil kullanırken, aynı bölgeye başka ilaçlar da tatbik etmeyin.
Atladığınız dozlar yerine fazla doz kullanmayın.
Alkol kullanımı, Minoxidil'in yan etkilerini arttırabilir.
Saç uzaması, ilacı kullandığınız sürece devam eder. İlacı bırakırsanız, tedavinin tüm sonuçları 3-6 ay içinde hızla yok olacaktır.
Saç dökülmesi, Minoxidil kullanmaya başladıktan sonraki 2 hafta daha sürebilir. 2 haftadan uzun sürerse doktorunuza danışın.
     Sıradaki Makale

Procerin - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

...

Önceki yazılarda Propecia''nın olası yan etkilerinden ve Rogaine''in de daha çok gençlerde işe yaradığından bahsettikten sonra sırada şimdilik bizde satılmayan genelde yurtdışından getirtilen Procerin var. Yabancı sitelerde Procerin''in tamamen doğal maddeler içerdiği v

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmenizi durduracak ve dökülen saçlarınızı yeniden canlandıracak bu ürünün ayrıntıları haberimizde!

Alopecia Deri Spreyi, hem saçın dökülmesini önlemeye ve hem de saçın yeniden oluşmasına yardımcı olurken, yıpranmış ve yaşlanmış saçları onararak yeniler.Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi problemlerine karşı Dermo Clean Laboratuarları tarafından geliştirilen, Fi
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Evliliğe giden yol stresten geçiyor. Bu süreçte strese giren çiftlerin saçları dökülüyor!

Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan sürenin çiftlerde stres kaynağı olduğunu söyleyen Saç Bakım Danışmanı Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, stresi ise saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterdi.Hayatınızın en önemli kararını aldınız ve

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmesi üzerine yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen tüketici araştırması Türkiye''de üniversite okuyan kişilerin okumayanlara göre çok daha fazla saç dökülme sorunu yaşadığını ortaya koydu.Araştırmaya göre saç dökülmesi şikâyeti ile eczaneye başvuranla
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınızda kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel yöntemlerden faydalanın. Saç dökülmesine zeytinyağı ve sarımsakla karşı koyun.

Zeytinyağı ve Sarımsakla Muhteşem Saçlar

Saç dökülmesini yavaşlatan sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Sarımsağın sülfür, vitamin ve selenyum içeriği, zeytinyağının yumuşatıcı etkisiyle
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınız bir süredir dökülmeye başladı ve bu durum sizde olumsuz düşünceler mi oluşturmaya başladı?
Hemen telaşa kapılmayın!


Bazı saç dökülmeleri vardır ki onlar mevsimsel saç dökülmeleridir. Her saç dökülmesi bir hastalığa yada saçlarınız
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    yok
saç bakımı püf noktaları    23.04.2012
yorum saç için    ya bu ilacı nerelerden temin edibiliyoruz

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    sinem
saç bakımı püf noktaları    06.09.2010
yorum saç için    benim orta kısımda yavas yavas baslayan sonra buyuyen acılmalar oldu ve demir eksikligi cıktı ve doktor bana bunu önerdi bir liste verdi sadece bu eczanelerden temin edebilecegimi söyledi ve su an sadece bir ay oldu ve buyuk faydasını gördüm aynı zamanda birde sampuan anaphase bununla birlikte 1 aydır kullanıyorum tavsiye ederim umarım herkesin problemi çözülür.

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    azads
saç bakımı püf noktaları    01.05.2010
yorum saç için    arkadaslar benimde tepe bölgesinden dökülmeye basladı. bu ilaçdan kullanmak istıyorum . ama nerden temin edeceiğimi bilmiyorum. bana yardımcı olursanız. çok memmun kalmış olacagım.

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    alp
saç bakımı püf noktaları    10.04.2010
yorum saç için    Bu ilacı bende kullanmak istiyorum izmirde alabileceğim bir yer varmı?

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    marshal217
saç bakımı püf noktaları    14.07.2009
yorum saç için    Ebaydan ucuza temin edebilirsiniz ben kirkland minoxidil %5 1 yıllık paket aldım gayet memnunum talep eden olursa 3 aylık paket verebilirim.

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    musmardi
saç bakımı püf noktaları    12.05.2009
yorum saç için    bakırköy carosel alış veriş merkezinin karşısındaki melek eczanesinden aldım ordaki orjinal fiatı 180 tl içinde 3 tane 60 lık losyon var dağa ucuz fiata piyasadaki başka eczaneden aldım sahte çıktı amerikaya gidip gelen varsa orda 50 dolar

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    ümit
saç bakımı püf noktaları    10.06.2008
yorum saç için    slm arkadaşlar. ben rogaine!yitürkiyede bulamadım.siz nerden temin ettiniz. bana yardımcı olurmusunuz.nerden temin edebilirim.

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    ezifah
saç bakımı püf noktaları    07.04.2008
yorum saç için    saçlarım çok seyrek ve tepe kısmında dönemsel dökülmeler meydana geliyor.minoxidili 2002 yılında kullanmaya başladım.bir süre sonra dökülme durdu ve saçlarım güçlenmeye başladı.ilacı tavsiye edilen şekilde,kesin sonuç alıncaya kadar kullanmak gerekiyor.ayrıca sigarayı bıraktığım ve bol su içtiğim bir dönemde etkisinin hızla arttığını farkettim.

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    prenseshan
saç bakımı püf noktaları    11.08.2007
yorum saç için    sacım cok dökuluyordu.neredeyse kel olacaktım.almanyada kalmıs bır yakınım mınoxıdıl adlı ılacı onerdı.eczanelerde bulmadınm.arastırmam sonucu ulkemızde de satıldıgını ogrendım.gazıantepte aktarlık yapan sedat beyden temım edrek kullandım 1 ay ıcın de dokulme bıttı ve saclarım eskısınden ede gur cıkmaya basladı.hatta daha once cıkmayan bolgelerden bıle sac cıktı.

     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi