Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
doğal ve bitkisel saç bakımı
En Popüler Kategorileri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Dökülmesi
»
Propecia (Finasterid) - Saç Dökülmesi

Propecia (Finasterid) - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

Propecia (Finasterid) Nedir?
Propecia, Finasterid adlı ilacın piyasa ismidir. Aynı ilaç Proscar adıyla da satılmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından erkek tipi saç dökülmesinin

Propecia (Finasterid) Nedir?
Propecia, Finasterid adlı ilacın piyasa ismidir. Aynı ilaç Proscar adıyla da satılmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için onaylanmış ilk ilaçtır.
Merck İlaç Firması tarafından geliştirilen ve geçmişte erkeklerde prostat bezi büyümesini tedavi için kullanılan Propecia, 1997 yılında saç dökülmesine karşı kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı.

Propecia nasıl etki ediyor?
Tıp dilinde androjenetik alopesi adı verilen erkek tipi saç dökülmesine erkeklik hormonları ve ırsi faktörler yani genler neden oluyor.
Daha önceki yazılarda ayrıntılı olarak aktardığımız gibi, 5-alfa reduktase adlı enzim, erkeklik hormonu testosteronu, Dehidrotestosteron (DHT) adı verilen bir başka erkeklik hormonuna çeviriyor. Genetik yatkınlığı olan kişilerde saç dökülmesine neden olduğuna inanılan DHT, saç folikülünü minyatürize ederek sağlıklı saç uzamasını engelliyor.
Propecia ise, 5-alfa reduktase enzimini bloke ederek kandaki DHT oranlarının düşmesini sağlıyor. Bu da saçın uzama evresini yeniden normale çevirerek, saç dökülmesini durduruyor. Propecia''nın bir avantajı, sadece söz konusu hormonu hedef aldığı için diğer hormonlarda istenmeyen değişimlere yol açmıyor olması.

Propecia''nın (Finasterid) Yan Etkileri:
Erkek tipi saç dökülmesini önlemede bilinen en etkili tedavi yollarından biri olan Propecia''nın (Proscar) yan etkileri konusunda tartışmalar halen sürüyor. İlacın üretici firması Merck''in kendi resmi web sitesi www.propecia.com ''da Propecia''nın yan etkileriyle ilgili şunlar yazıyor:

"Propecia için yapılan klinik araştırmalarda, ilacın gayet iyi tolere edilebildiği gözlenmiştir. Erkeklerin yüzde 98''inde hiç bir yan etki görülmemiştir. Çok az sayıda erkek  (% 1.8) cinsel arzularda azalma, sperm sayısında azalma gibi bazı yan etkiler yaşadıklarını bildirmişlerdir. Erkeklerin yüzde 1.3''ü de ereksiyon güçlüğü yaşadıklarını rapor etmişler. İlacı kullanmayı kestikten sonra bu şikayetlerin de ortadan kalktığı saptanmıştır."

Merck her ne kadar böyle dese de, internette biraz araştırma yapanlar, Finasterid'' in dolayısıyla Propecia'' nın neden olduğu cinsel rahatsızlıklardan şikayetçi olanların sayısının hiç de azımsanacak gibi olmadığını görebiliyor.
Yalnızca, bu ilacı geçmişte kullanıp bırakmış olmalarına karşın hala yan etkilerinden kurtulamayan kişilerin üye olabildiği Finasterid (Propecia) Side Effects (Finasterid/Propecia Yan Etkileri) adlı bir Yahoo Grubu bile mevcut: www.PropeciaSideEffects.com . 2003 yılından bu yana var olan bu grubun üyelerine göre, Propecia''nın kalıcı yan etkileri arasında cinsel problemler, konsantrasyon güçlüğü, üreme organlarında sancı, memelerde büyüme ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı görülebiliyor. Grubun internet sayfasında şöyle deniliyor:

"Yan etkiler genelde Propecia ya da Proscar''ı bıraktıktan sonraki bir kaç gün veya bir kaç hafta içinde ortadan kalkıyor. Ancak bazı talihsiz erkeklerde bu yan etkiler aylar, yıllar boyunca sürüyor, hatta belki de kalıcı olabiliyor."

Öte yandan, Propecia''nın "bilinen" yan etkileri arasında yer verilmese de, bazı kullanıcılar alınlarında siyah noktalar oluştuğunu ve yüz derilerinde genel olarak bir yağlanma farkettiklerini bildirmişler. İki kişi, Propecia kullanmayı kestikten 6 ay sonra hala yüzlerinde başlayan Akne''nin devam ettiğini, bir kişide aradan 3 yıl geçmesine karşın aknenin geçmediğini bildirmiş. 

Kadınlar ve Çocuklar İçin Çok Tehlikeli
Dikkat: Propecia, erkek bebeklerin cinsel organlarında doğuştan sakatlıklara yol açabileceği için kadınlar tarafından kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.
Kadınların ve çocukların kesinlikle Propecia kullanmaması gerekmektedir. Hamile kadınlar veya ileride hamile kalabilecek kadınların bu ilaca dokunmaları bile sakıncalıdır , çünkü ilacın erkek bebeklerde doğuştan sakatlıklara yol açabildiği bilinmektedir.

Propecia kullanmaya başlamadan doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar:
  • Prostat Specific Antigen (PSA) için kan tahlili yaptırmanız gerekiyorsa, Propecia''nın tahlil sonuçlarını etkileyeceğini bilmelisiniz.
  • Karaciğer Hastalıkları- Böyle bir tedavi görüyorsanız, tedavi süresince daha düşük dozda Propecia almanız ya da doktor kontrolü altında almanız gerekebilir.

Propecia Üzerine Genel Notlar:
  • İlacı bir gün almazsanız, atladığınız ilaç yerine ekstra bir tablet daha almayın. Propecia''nın günde 1 taneden fazla alınması kesinlikle önerilmiyor.
  • Dökülmenin durması ya da uzayan saçlarda artış gibi olumlu bazı işaretler görmeye başlamadan önce ilacı 3 ay veya daha uzun süre düzenli kullanmanız gerekebilir.
  • Eğer 12 ay düzenli kullanıp da hiçbir değişiklik farketmezseniz, büyük olasılıkla ondan sonra da görmezsiniz.
  • Maksimum fayda görmek için düzenli olarak kullanmanız gerekiyor. İlacı bırakırsanız, büyük olasılıkla 12 ay boyunca çıkan saçlarınızı da kaybedersiniz.
  • Her tableti dolu bir bardak suyla birlikte için.
  • 18 yaşın altındakiler tarafından kesinlikle kullanılmaması gereklidir.
  • Kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır- bebeklerde doğuştan sakatlıklara neden olabiliyor.
  • Kadınların ezilmiş ya da bölünmüş Propecia tabletlerine de dokunmaması gereklidir. İlaç deri yoluyla da vücuda sızabiliyor. Bütün haldeki Propecia tabletleri, bunu önlemek amacıyla geçirgen olmayan bir film tabakasıyla kaplanmıştır.
     Sıradaki Makale

Rogaine (Minoxidil) - Saç Dökülmesi

saç bakımı ipuçları
 

...

Minoxidil solüsyon, yani piyasada satılan adıyla Rogaine %2 ve Rogaine %5'lik solüsyonlar, hem kadınlarda hem de erkeklerdeki erkek tipi genetik saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır. Her tür saç dökülmesinde işe yaramadığı bilindiği için kul

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmenizi durduracak ve dökülen saçlarınızı yeniden canlandıracak bu ürünün ayrıntıları haberimizde!

Alopecia Deri Spreyi, hem saçın dökülmesini önlemeye ve hem de saçın yeniden oluşmasına yardımcı olurken, yıpranmış ve yaşlanmış saçları onararak yeniler.Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi problemlerine karşı Dermo Clean Laboratuarları tarafından geliştirilen, Fi
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Evliliğe giden yol stresten geçiyor. Bu süreçte strese giren çiftlerin saçları dökülüyor!

Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan sürenin çiftlerde stres kaynağı olduğunu söyleyen Saç Bakım Danışmanı Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, stresi ise saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterdi.Hayatınızın en önemli kararını aldınız ve

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç dökülmesi üzerine yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen tüketici araştırması Türkiye''de üniversite okuyan kişilerin okumayanlara göre çok daha fazla saç dökülme sorunu yaşadığını ortaya koydu.Araştırmaya göre saç dökülmesi şikâyeti ile eczaneye başvuranla
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınızda kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel yöntemlerden faydalanın. Saç dökülmesine zeytinyağı ve sarımsakla karşı koyun.

Zeytinyağı ve Sarımsakla Muhteşem Saçlar

Saç dökülmesini yavaşlatan sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Sarımsağın sülfür, vitamin ve selenyum içeriği, zeytinyağının yumuşatıcı etkisiyle
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saçlarınız bir süredir dökülmeye başladı ve bu durum sizde olumsuz düşünceler mi oluşturmaya başladı?
Hemen telaşa kapılmayın!


Bazı saç dökülmeleri vardır ki onlar mevsimsel saç dökülmeleridir. Her saç dökülmesi bir hastalığa yada saçlarınız
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    ewwupyip
saç bakımı püf noktaları    06.02.2010
yorum saç için    Very nice site!

saç bakımı yorum yaz
saç bakımı üyeler    tittouyy
saç bakımı püf noktaları    25.01.2010
yorum saç için    Very nice site!

     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi