Saç Bakımı
Saç Bakımı
Custom Search
evde doğal saç bakımı
Saç Bakımı Ana Sayfa
 
Saç Bakımı Ana Sayfa
»
Saç Bakımı
»
Saçın Yaşam Döngüsü - Saç Bakımı

Saçın Yaşam Döngüsü - Saç Bakımı

saç bakımı ipuçları
 

Yenidoğan da saçlar vellüs kıl denilen tüy şeklindedir ve tamamı dökülerek yerini terminal kıl dediğimiz kalıcı kıllara bırakır.
Terminal kıllar vücudun bölgelerine göre uzama hızı,değişme sıklığı,en fazla uzama miktarı ve kıl çapı açısınd

Yenidoğan da saçlar vellüs kıl denilen tüy şeklindedir ve tamamı dökülerek yerini terminal kıl dediğimiz kalıcı kıllara bırakır.
Terminal kıllar vücudun bölgelerine göre uzama hızı,değişme sıklığı,en fazla uzama miktarı ve kıl çapı açısından farklılıklar gösterir.Saçlar vellüs kılların yerini terminal kıla bırakmasından sonra sürekli değişim halindedir.

En basit örnekle izah etmek gerekirse her saç teli süt dişi gibi davranır yani oluşur büyür dökülür ve aynı döngüyü yapmak üzere yeni saç çıkar. Bu değişim süt dişinde bir defa olurken saçta hayat boyu 10-20 defa tekrarlanır.

Bu döngünün bölümleri ve süreleri;

1. Anagen devre: Kıl köklerinin en aktif olduğu devredir. Saçlar bu devrede 2-10 yıl boyunca uzarlar.Anagen devre diğer vücut bölgelerinde daha farklıdır, bacaklarda 1-2 yıl, kollarda 3-4 ay, bıyık bölgesinde 3-5 aydır.Genetik olarak yatkın kişilerde saç dökülmesinin yoğun yaşandığı 23-27 yaşlarında anagen devre 3-4 aya kadar kısalır ve bu dönemde saçlar uzamıyormuş gibi değerlendirilir.Aslında saçlar uzuyordur ama anagen süresi kısaldığı için saç 3-4 ay kadar uzayıp katagen devreye geçip dökülür. Anagen devrenin kısa olması saç kalitesini de düşürür bu sebeple bu dönemde saçlar daha cansızdır ve yatma eğilimindedir şekil vermek zorlaşır.

2. Katagen devre: Geçiş devresidir.Kıl kökü bu dönemde zayıflar ve kısalır.Katagen devresi birkaç haftada tamamlanır.

3. Telogen devre:Bu dönemde kıl düşmüş ve yatağı boş görünür.Saçlı deride bu devre 3-6 ay kadar sürer, sonunda anagen devrenin kıl yapımı başlar.Her kıl bu dönemleri diğer kıllardan bağımsız olarak yaşadığından bu dökülme kellik olarak algılanmaz.Bu dökülme tarzına mozaik şeklinde dökülmede denir. Saçlı derideki kıl köklerinin yaşam sürelerine bağlı olarak % 85-90''ı anagen, % 5-10''u telogen, % 5-10 u katagen fazdadır. Saçların günlük büyüme hızı, kadınlarda 0.34 mm, erkeklerde 0.37 mm dir ve yaş ilerledikçe büyüme hızı yavaşlar.

Saçlar hiç kesilmeden dikkatli bir bakım ve uygun ürünlerle devamlı uzatılmaya çalışılırsa 200 cm''ye kadar uzayabilirler.

Saçların sayısı 80.000-140.000 arasında değişir sarışınlarda sayıca daha çoktur ancak tel kalınlığı daha incedir.Saçların değişim devresindeki değişimden kaynaklanan dökülme günde 70-80 kadardır ve tedavi gerektirmez.Günlük dökülen saç sayısı 100 den fazlaysa anagen döneminin kısaldığı ve artık kalıcı kelliğin başladığı düşünülüp gerekli araştırma yapılıp tedavi başlanmalıdır.

Saç kılı bu döngüyü hayat boyu 10 – 20 defa tekrarlar.Sonlara doğru olan döngülerde saç kalitesi giderek azalır ve kıl kökünde fibrozis gelişerek kalıcı olarak biter bu aşamadan sonra uygulanacak ilaç,kozmetik ürünler ve diğer uygulamalar etkisiz kalır.

     Sıradaki Makale

Saç Ekimi Teknikleri - Saç Ektirme

saç bakımı ipuçları
 

...

Saç ekimi daha doğru bir isimlendirmeyle kıl kökü nakli vücuttaki kılın bulunduğu yerden köküyle birlikte doku dışına alınıp başka bir vücut alanına yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimi bir tür organ naklidir. Kişinin kendi dokusu kendine nakledilir( ototransplantasyon). Son zamanlarda kaş,kirpi

   
     ilginizi Çekebilecek Diğer Makaleler
saç bakımı ipuçları
 
ince telli saçlar nasıl kalınlaşır ve dolgun hacimli bir görünüm kazanır, ince telli saç kesimi ve bakımı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.
Saçlarımızın tipini daha çok genetik faktörler belirlemektedir. Eğer sizin saç telinizde genetik olarak ince ise yapabileceğiniz çok fazla bir etki olmayacaktır. Ama yinede hemen vazgeçmeyin. Bu tarz ince telli saçlar içinde yapabileceğiniz etkili şekillendirme teknikleri vardır.

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Hep güzel ve bakımlı gördüğümüz ünlülerin birde günlük salaş hallerini sizlerle paylaşmak istedik.

Özel günler için kullanabileceğiniz her türlü saç stillerini sizlerle paylaştık.Bugün ise dünyaca ünlü yıldızların günlük ve salaş hallerini paylaşmak istedik.

Ünlülerin günlük yaşamlardan derlediğimiz haberimizde, onları en doğal haliyle göreceksiniz
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç kesimi bakımı ve özel maskeler ile ilgili görenlerin imreneceği şekilde saçlarınıza harika görünüm kazandırabilirsiniz. Bu 41 öneriden eminiz işinize yarayacak çok madde var.

1.Öneri : Saçlarım çok kuru diyorsanız ;
Şampuanı sadece ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz

saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Tatil sezonunun başladığı bugünlerde denize girmek için sabırsızlandığınıza eminiz. Peki ya saç bakımınız?

Tatilde Saçlarınızı Koruyun


Yazın tadını çıkartırken saçlarınızdan olmayın!

Deniz suyunun saçlara faydası var fakat uzun süre saçlarınız deniz suyuyla kalırsa tuzlu su saçlarınızı kurutur ve mat bir görünüme sokar.

Tatilde sa
saç dökülmesi
saç bakımı ipuçları
 
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
Saç bakımınız için kuaförlere veya güzellik merkezlerine para harcamınıza gerek yok. Doğru yöntem ve maskelerle evinizde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Evinizdeki malzemeler ile ışıltılı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Üstelik bu bakımlarda kimyasal hiç madde yok, tamamen doğal!
saç dökülmesi
saç bakımı yorumları  
 
Rumuzunuz
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
*Sayfamızda yer alan okur yorumları ziyaretçilerin kendi görüşleridir.
*Okur yorumlarından www.sacbakimi.org sorumlu tutulamaz.saç yorumu
Görüşlerinizi paylaşın, ilk yorum yazan siz olun...
     
 

© 2013 www.Sacbakimi.Org
Sacbakimi.Org içeriğinde yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgi ve tavsiyeleri uygulamadan önce uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Sitemizdeki yorumlarda geçen tüm içerik ve yazılar yorum yapan kişinin kendi düşüncelerini temsil eder ve hiçbir şekilde site ve yetkilileri sorumlu tutulamaz...
Sacbakimi.Org'un Tüm Hakları Saklıdır.

Google - Google - Saç Bakımı - sacbakimi.org - Saç Uzatmanın Yolları - Sitemap - Yasal Uyarı - Reklam - iletişim - TR-TURKEY Firma Kayıt Sitesi